piątek, 6 kwietnia 2018

Znacząca erupcja wulkanu Sinabung

Dzisiaj około godziny 09.00 czasu UTC (16.07 lokalnego czasu) wybuchł wulkan Sinabung (Sumatra, Indonezja) generując obłok erupcyjny o wysokości od 5 do 15 km (oszacowania wysokości kolumny erupcyjnej są różne). Spływy piroklastyczne dotarły na odległość 3.5 km na wschód i południowy wschód. To druga znacząca erupcja Gunung Sinabung od 19 lutego 2018 roku. Czerwony kod awiacji. Jak widać wulkan ten nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Sinabung jest w stanie erupcji od 2013 roku - jego aktywność obejmuje wzrost kopuły lawowej, emisje popiołu i gorejące chmury. Zdj. Magma Indonesia i PVMBG Mbah Rono.

Także 6 kwietnia kontynuacja emisji popiołu na wysokość 500-900 metrów z krateru Malupang Warirang wulkanu Dukono (Halmahera, Indonezja).

Tymczasem obłok SO2 (dwutlenku siarki) wyemitowany przez wulkan Ambae (Vanuatu, Oceania) zmierza w kierunku Australii.

Ciągła anomalia termiczna w kraterze wulkanu Michael (Sandwich Południowy, Antarktyda) może wskazywać na obecność (do tej pory niezbadanego) jeziora lawy.

5 kwietnia o godzinie 12.30 lokalnego czasu niewielka eksplozja i emisja popiołu z wulkanu Turrialba (Kostaryka).

Cztery dni temu na wulkanie Merbabu (Jawa, Indonezja) zaginął 34-letni obywatel Nowej Zelandii. Poszukiwania trwają. Kilka miesięcy temu zwłoki innego wspinacza odnaleziono na kraterze wulkanu Raung.

Grzegorz Gawlik o zdobyciu najwyższego wulkanu Gwatemali - Tajumulco. Jak zwykle bardzo obszerny tekst, w którym Greg bez ogródek pisze co mu się podoba i nie podoba w Gwatemali. Tutaj nie ma nadmiernego słodzenia, Grzegorz bywa bardzo szczery.

http://www.grzegorzgawlik.pl/blog/item/872-gwatemala-wulkan-tajumulco-4230m-%E2%80%93-brzydki-i-zasmiecony-ale-najwy%C5%BCszy-w-ameryce-centralnej.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz