niedziela, 25 lutego 2018

Trzęsienie ziemi w Papui Nowej Gwinei i Gunung Sinabung

Dzisiaj o godzinie 20.38 lokalnego czasu wulkan Sinabung wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 3.8 km. Kod awiacji czerwony. W obłoku erupcyjnym dało się zaobserwować wulkaniczne błyskawice.

Rzadko wspominam tutaj o trzęsieniach ziemi skupiając się na wulkanach, ale dzisiaj o godzinie 17.44 czasu UTC zarejestrowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się około 40 km na północ od wygasłego wulkanu Bosavi, Southern Highlands, Papua Nowa Gwinea na głębokości 35 km. Mogą być zniszczenia infrastruktury, domów i osuwiska, tym bardziej że na obszarze wystąpienia trzęsienia ziemi znajdują się kopalnie miedzi, złota i srebra itp. Na zdj. Wile Kama Wamb wulkan Bosavi.

31 osób zabitych w stolicy Southern Highlands Mendi, około 18 osób zginęło na obszarze Kutubu i Bosave. Wystąpiły liczne osuwiska i obrywy, a także leje krasowe. Poczekam na najnowsze zdjęcia. Co ciekawe, epicentrum tego trzęsienia ziemi miało miejsce dokładnie pod wygasłym plejstoceńskim stratowulkanem Mount Sisa (2463 m. wysokości) - ost. erupcja około 12 000 lat temu, ale nie spodziewam się jego przebudzenia. :-) Na górnym zdjęciu Sally Lloyd wulkan Mount Sisa.

Tymczasem wszystko czego chcielibyście się dowiedzieć o wspinaczce na jawajski czynny wulkan Semeru:

http://traficantes.pl/2018/02/wulkan-semeru/

Jak zwykle polecam ten artykuł oraz stronę Michała traficantes.pl. Czekam na kolejne o Merapi i Rinjani.

Ekipa Marcela Korkusia dotarła do wysokości 6300 metrów na wulkanie Ojos Del Salado. Duże ilości śniegu uniemożliwiły działanie. Nocleg i odpoczynek na wysokości 5750 metrów, jutro powrót wyżej i poszukiwanie zbiornika do nurkowania, co może być utrudnione przez zalegający śnieg.

EDIT: Niestety wyprawa się zakończyła bez nurkowania. Ponownie głębokie warstwy śniegu i trudne warunki na Ojos Del Salado uniemożliwiły znalezienie zbiornika i zanurkowanie w nim, choć ekipa Marcela dotarła do wysokości 6400 metrów.

2 komentarze:

  1. Będą próbowali o jakiejś cieplejszej porze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę że Marcel spróbuje jeszcze raz, bo to człowiek odważny i zdeterminowany.

      Usuń