wtorek, 20 grudnia 2016

Kosmiczne wulkany - drugi tekst na crazynauka.pl

Powoli rok 2016 zmierza ku końcowi. Rok wyjątkowo spokojny, jeśli chodzi o znaczącą aktywność wulkaniczną, raczej pozbawiony spektakularnych erupcji wulkanicznych. Przeczucie mówi mi że 2017 będzie inny. Tymczasem chciałbym podzielić się z Czytelnikami linkiem do mojego drugiego artykułu dla poczytnego portalu crazynauka.pl, w którym omawiam wulkany Układu Słonecznego i lawowe egzoplanety. W porównaniu do innych blogów popularyzatorskich Wulkany Świata nigdy nie cieszyły się wielkim powodzeniem, gdyż tematyka bloga jest dla większości osób (poza geologami czy geofizykami zainteresowanymi tematem) raczej obca. Stwierdziłem zatem że warto wszelaką tematykę związaną z wulkanami popularyzować gdzieś dalej i tym samym spróbować dotrzeć do większej liczby ludzi zainteresowanych szeroko pojętymi naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Wulkanologia potrafi być cudownie interdyscyplinarna, a że w Polsce (gdzie nie mamy aktywnych wulkanów) nie cieszy się powodzeniem... może czas najwyższy chociaż próbować to zmienić?

Link: http://www.crazynauka.pl/poza-ziemia-tez-sa-wulkany-zobaczcie-jakie/

Niusy: W kraterze centralnym wulkanu Colima w Meksyku rośnie kopuła lawowa. Targają nim regularne eksplozje wulkaniańskie z centralnego krateru. Wylew lawy płynie bardzo wolno południowym zboczem tego wulkanu. Wulkan Kluczewska Sopka (Kamczatka, Rosja) emituje gęstą chmurę pary. Wykryto niewielką anomalię termiczną na jego wierzchołku.

EDIT: Krótka erupcja eksplozywna wulkanu Bogoslof (Alaska, Aleuty), która wygenerowała obłok erupcyjny o wysokości 10 km. Zauważyli ją piloci i satelity, w sieci brak zdjęć (niestety).

Na zdj. NASA marsjański wulkan tarczowy Olympus Mons - marzenie niektórych wspinaczy. :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz