niedziela, 2 października 2016

Uaktywnia się wulkan Colima w Meksyku

Islandzki wulkan Katla póki co się nie przebudził za to uaktywnił się meksykański wulkan Colima, który zaczął formować nową kopułę lawową. Owa kopuła przelewa się przez południowo-zachodnią krawędź krateru w postaci szerokiego wylewu lawy. Na szczycie kopuły lawowej aktywne fumarole emitują parę i toksyczne gazy na wysokość 2-3.5 km. Po wschodnim zboczu Volcan de Colima spływa wylew lawy, wulkan emituje popiół i parę. Ewakuowano 300 mieszkańców wiosek La Becerrera i La Yerbabuena. Strefa wykluczenia wokół wulkanu wynosi 7.5 km dla miasta Jalisco i 12 km dla miasta Colima. Nie wolno przebywać przy rzekach i kanionach blisko wulkanu. Zdj. Protección Civil JAL.

Według obrazów satelitarnych silna emisja gazu ma miejsce z wulkanu Michael na wyspie Zavodovski, Sandwich Południowy, Antarktyda. Dane z 30 września i 1 października 2016 roku.

Wulkan Turrialba w Kostaryce emituje popiół. Opad popiołu ma miejsce w społecznościach Santa Cruz, La Pastora, Cervantes, Alvarado Jimenez, Cartago, Tres Ríos, Paraíso, Taras, Tejar del Guarco, Dulce Nombre de Cartago, Ran Rafael de Oreamuno, Alto Ochomogo i Orosi. Także wulkan Fuego w Gwatemali wygenerował w dniu dzisiejszym obłok erupcyjny o wysokości 3 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz