poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Wulkany i trzęsienie ziemi w Nepalu

Świat żyje obecnie kolejnym niszczycielskim kataklizmem - trzęsieniem ziemi w Nepalu (Dolina Katmandu) o sile 7.8 w skali Richtera z 25 kwietnia 2015 roku, obecnie dziewiątym najbardziej śmiercionośnym trzęsieniem ziemi XXI wieku. W tej chwili liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na 3395 osób (dane z Nepalu, Chin, Indii oraz Bangladeszu). Wskutek lawiny śnieżnej z Mount Everest zginęło co najmniej 17 ludzi. Ile osób zginęło chociażby w odległych wioskach zrównanych z ziemią przez osuwiska czy lawiny nie wiadomo do tej pory. Wstrząs wtórny o sile 6.7 miał miejsce 26 kwietnia. Głównych wstrząsów wtórnych naliczono do tej pory czterdzieści. O trzęsieniach ziemi piszę na tym blogu rzadko, gdyż pierwszeństwo mają wulkany, ale pragnę zwrócić uwagę na przyczynę tego kataklizmu. Kolizja dwóch płyt tektonicznych: Indyjskiej i Euroazjatyckiej, która powoduje iż Himalaje (jeden z najmłodszych łańcuchów górskich na świecie) co roku wzrastają o 5 mm. Na miejsce kataklizmu dotarły już liczne ekipy ratownicze, w tym polscy ratownicy i strażacy, którzy mają pomóc w trudnych akcjach poszukiwawczych.

EDIT: 28 IV 2015 - liczba zabitych sięga już 4450 ludzi, a może sięgnąć nawet 10 000 ofiar. Około 8 milionów ludzi ucierpiało na skutek trzęsienia ziemi. Potrzeba wody, jedzenia, namiotów, lekarstw oraz worków na zwłoki.

A co słychać u wulkanów? 1) Calbuco (Chile) - słabe emisje popiołu, 238 wulkaniczno-tektonicznych wstrząsów w dniu wczorajszym, słabe wulkaniczne drgania. 2) Sakurajima (Japonia) - silna eksplozja w dniu dzisiejszym o godzinie 14.24 lokalnego czasu generująca obłok popiołu sięgający wysokości 4.5 km. 3) Barren Island (Andamany) - pilot zaobserwował chmurę popiołu sięgającą wysokości 3 km nad aktywnym stożkiem tego wulkanu. 4) Manam (Papua Nowa Gwinea) - chmura popiołu nad wulkanem sięga wysokości 2 km, na zdjęciach satelitarnych widoczny obłok SO2.

2 komentarze:

  1. Przerażające, człowiek w jednej chwili może stracić wszystko...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety generalnie takie niszczycielskie trzęsienia ziemi są nieprzewidywalne. W dodatku Nepal jest ubogim krajem zarabiającym głównie na wspinaczce wysokogórskiej, stąd nie ma tam solidnego budownictwa potrafiącego wytrzymać silne wstrząsy sejsmiczne, bo nie ma na nie pieniędzy...

      Usuń