sobota, 21 marca 2015

Szywiełucz, Chirpoi i Villarrica/ Rekord Guinnessa osiągnięty!

Przepraszam czytelników za brak aktywności, ale mam obecnie laptopa w naprawie, a tego niusa piszę z doskoku.

Kamczacki wulkan Szywiełucz 20 marca 2015 roku wygenerował obłok popiołu sięgający wysokości 6.3 km. Wulkanem Villarrica w Chile targają periodyczne pulsujące emisje gazu i popiołu. Obecna umiarkowana aktywność erupcyjna wulkanu Villarrica może prowadzić w przyszłości do silniejszej erupcji takiej jak paroksyzm erupcyjny z 3 marca 2015. Anomalia termiczna jest wykrywalna na wulkanie Snow na kurylskiej wyspie wulkanicznej Chirpoi.

Mamy Rekord Guinnessa w nurkowaniu w najwyżej położonym jeziorze na Ziemi - Nevado Tres Cruces Norte (na zdjęciu), położonym na wysokości 5915 metrów nad poziomem morza. Nurkowania dokonała ekipa MedExpedition Zbyszek Popienia, Janek Pentz, dr Patryk Krzyżak, dr Krzysztof Wranicz, Maciej Kołodziejczyk - kierownik wyprawy. Na pewno będę chciał się dowiedzieć coś więcej o tym wyczynie, także bardziej szczegółowe informacje na ten temat w przyszłym poście. Już wiadomo iż dno jeziora znajduje się na głębokości 12 metrów, a z nurkowie odkryli w jeziorze dwa uprzednio nie sklasyfikowane rodzaje dafni (rozwielitek). Wspaniały wyczyn!

Oczywiście staw Ojos del Salado znajdujący się na wysokości 6390 metrów nad poziomem morza można potraktować jako najwyżej położone 'jeziorko' na Ziemi, ale rodzi się pytanie: czy jego niewielkie rozmiary/płytkość kwalifikują go do jezior wysokogórskich? Podobny dylemat towarzyszy innym wyżej położonym od jeziora kraterowego Nevado Tres Cruces Norte stawom np. Acamarachi. Swoją drogą jezioro kraterowe Nevado Tres Cruces Norte z daleka przypomina mi odrobinę jezioro kraterowe wulkanu Balbi (Papua Nowa Gwinea, najwyższy szczyt wyspy Bougainville).

http://wulkanyswiata.blogspot.com/2011/02/papua-nowa-gwinea.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz