niedziela, 29 marca 2015

Księżycowy wulkan

Naukowcy z Uniwersytetu Durham w UK sporządzili mapę księżycowego wulkanu zlokalizowanego w kompleksie wulkanicznym Compton-Belkovich. Zmapowali występowanie toru czyli pierwiastka chemicznego z grupy aktynowców (zaznaczone na zielono), który został wyemitowany w trakcie erupcji - w związku z niską grawitacją Księżyca wulkaniczny materiał pokrył obszar 70 000 km kwadratowych. Erupcja miała miejsce 3.5 miliarda lat temu. Ów nietypowy odizolowany depozyt toru odkryto w 1999 roku pomiędzy kraterami impaktowymi Compton i Belkovich. Lunar Prospector wykrył wówczas promieniowanie gamma emitowane przez tor ukryty pod warstwami pyłu z impaktów meteorytowych. We wczesnej fazie życia Księżyca lunarne wulkany wykazywały aktywność erupcyjną - ciemne 'morza' na powierzchni Księżyca to nic innego jak powodzie bogatej w żelazo lawy wypełniające impaktowe kratery. Erupcja kleistej lawy z niską zawartością żelaza to na Księżycu rzadkość, zatem nienazwany wulkan w kompleksie wulkanicznym Compton-Belkovich (zaznaczony na czerwono, średnica około 35 km) jest czymś unikatowym.

28 marca erupcja wulkanu Turrialba w Kostaryce o godzinie 14:38 lokalnego czasu. Kolumna gazu i popiołu nad wulkanem Villarrica w Chile sięga wysokości 150-800 metrów - jezioro lawy generuje małe eksplozje strombolijskie.

Lunarny wulkanizm: http://lroc.sese.asu.edu/posts/378
http://www.astrobio.net/news-brief/extent-of-moons-giant-volcanic-eruption-is-revealed/

2 komentarze:

  1. To bardzo ciekawe, jako że na Księżycu nie stwierdzono wylewów lawy i nie obserwowano wielkich erupcji wulkanicznych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wulkanizm na Księżycu miał miejsce 3-4 miliardy lat temu. Nie ma mowy o niedawnej aktywności wulkanicznej na Księżycu. Na Księżycu nie ma też charakterystycznych ziemskich stożków wulkanicznych.

      Usuń