sobota, 12 kwietnia 2014

Nyamuragira, Ubinas, San Cristobal i Fuego


Aktywność sejsmiczna wulkanu Nyamuragira w Kongo. Dane satelitarne wskazują na obecność anomalii termicznej w pobliżu północno-wschodniej krawędzi krateru. Jednak duży obłok SO2 może pochodzić od pobliskiego wulkanu Nyiragongo, który posiada aktywne jezioro lawy. Na archiwalnym znaczku pocztowym wulkan Nyamuragira.

EDIT: 13 kwietnia około popołudnia rozpoczęła się erupcja wulkanu Nyamuragira. Podobno, gdyż na zdjęciu wulkanu zrobionym z lotu ptaka 13 kwietnia widać, że Nyamuragira podlega silnemu odgazowaniu.

Wczoraj wieczorem mogło dojść do niewielkiej erupcji wulkanu San Cristobal w Nikaragui, a chmura popiołu sięgnęła wysokości 2.4 km. Dziś miał miejsce wzrost sygnału drgań.

Wzrost aktywności wulkanu Fuego w Gwatemali. Z wyższego południowego zbocza Fuego schodzą ciągłe lawiny. Mają miejsce silniejsze i częstsze eksplozje wskazujące na obecność świeżej magmy w hydraulice wulkanu. Chmury popiołu sięgają wysokości ponad 1 km, opad popiołu odnotowano m.in w wioskach Panimaché i Sangre de Cristo. Głośne odgłosy słychać w odległości 15 km od wulkanu, drgają szyby i dachy. 

Ubinas w Peru wybucha coraz intensywniej. 9 kwietnia eksplozje wulkanu generują obłoki popiołu sięgające wysokości 3 km. Niewielki opad popiołu w wioskach Lloque, Chojata i Ichuna. Wulkan wyrzuca na odległość 1 km rozżarzone fragmenty lawy. Oddalona o 4 km od wulkanu wioska Querapi szykuje się do ewakuacji. Przeciętna liczba hybrydowych i długo-okresowych trzęsień ziemi w ciągu dnia: 107 oraz 257.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz