środa, 1 listopada 2023

Paroksyzm erupcyjny kamczackiego wulkanu Kluczewska Sopka

                                                           

31 października doszło do silnej erupcji eksplozywnej kamczackiego wulkanu Kluczewska Sopka. Fontanny lawy emitowane z centralnego krateru sięgały wysokości 500 metrów, a kolumna popiołu osiągnęła wysokość 14 km i długość 1500 km w kierunku południowo-wschodnim. W związku z tym wulkanolodzy z KVERT ogłosili czerwony kod awiacji. Na północnym zboczu kamczackiego wulkanu pojawiły się rozległe spływy piroklastyczne. Z wulkanu schodzą dwa wylewy lawy; dłuższy w południowo-wschodnim wąwozie Apakhonchich osiąga długość 3.8 km.

Aktywność erupcyjna Kluczewskiej Sopki stopiła lód i śnieg na północnym zboczu wulkanu i spowodowała lahary, które przecięły drogę Kozyrewsk-Pietropawłowsk Kamczacki oraz drogę na wschód od wioski Klyuchi.  

To największa erupcja kamczackiego wulkanu od 1994 roku.

Także 31 października miał miejsce intensywny rój trzęsień ziemi w Svartsengi, kilkaset metrów od słynnej Niebieskiej Laguny (Blue Lagoon). To najgorsze możliwe miejsce na potencjalny wypływ lawy. Erupcja w Svartsengi wiązałaby się ze zniszczeniami infrastruktury energetycznej (elektrownia geotermalna) oraz turystycznej (Blue Lagoon), co grozi odcięciem energii elektrycznej i ciepłej wody dla wielu mieszkańców półwyspu Reykjanes. Z racji obecności zasobów wody gruntowej może dojść do erupcji eksplozywnej.

Nic dziwnego, że obecna aktywność sejsmiczna w Svartsengi budzi obawy wielu mieszkańców Islandii. Kamera na Svartsengi:

https://www.livefromiceland.is/webcams/svartsengi

Wciąż trwają erupcje wulkanów Dukono i Ibu na indonezyjskiej wyspie Halmahera.

3 listopada około godziny 03.40 lokalnego czasu rozpoczęły się emisje popiołu z wulkanu Shishaldin (Alaska, Aleuty) sięgające wysokości 9-10 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz