wtorek, 29 listopada 2022

Status erupcji wulkanu Mauna Loa na Hawaii

Pierwsza od 1984 roku erupcja wulkanu tarczowego Mauna Loa w toku. Aktywne były trzy szczeliny erupcyjne w północno-wschodniej strefie ryftu. Dwie wyżej położone szczeliny zamarły, aktywna pozostaje niżej położona szczelina erupcyjna emitująca wyciek lawy. 28 listopada najwyższe fontanny lawy sięgały oszacowanej wysokości 30-60 metrów. Póki co nie ma zagrożenia dla Saddle Road oraz infrastruktury wojskowej. Droga Saddle Road oferuje natomiast fajny punkt widokowy na wypływ lawy.

Naukowcy z USGS uważają, że nie dojdzie do erupcji w południowo-zachodniej strefie ryftu, a co za tym idzie zamieszkane przez ludzi wybrzeże Kona nie jest zagrożone. 

Nie wiadomo jak długo obecna erupcja szczelinowa na Hawaii potrwa. Mogą to być dni, 2-3 tygodnie, a nawet pół roku. Nie będę tutaj spekulował. Erupcja efuzywna Mauna Loa w latach 1880-81 trwała 9 miesięcy, inna w latach 1855-56 - 16 miesięcy.

Wpis będzie aktualizowany w ciągu najbliższych dni, jeśli wydarzy się coś istotnego. Zdj. USGS, DLNR. 

Tak czy owak erupcja Mauna Loa w 2022 roku była dla mnie pewnym zaskoczeniem, choć wulkan był od dłuższego czasu w stanie podwyższonej aktywności sejsmicznej.

28 listopada na wierzchołku wyspiarskiego wulkanu Late (Tonga) zostały odkryte nowe pęknięcia i niskotemperaturowe fumarole. Nie świadczy to o rychłym przebudzeniu Late, ale warto ten fakt odnotować, gdyż wskazuje na obecność płytkiej magmy.  

EDIT 30 listopada, godz. 12 - Obecnie aktywne pozostają dwie szczeliny erupcyjne wulkanu Mauna Loa - nr 3, która emituje największy i najdłuższy wyciek lawy oraz nr 4. 29 listopada fontanny lawy ze szczeliny nr 3 sięgały wysokości 40-50 metrów. Lawa pokryła już drogę prowadzącą do obserwatorium klimatu Mauna Loa Observatory (trwające od 1958 roku ciągłe pomiary koncentracji CO2 w ziemskiej atmosferze, tzw. Krzywa Keelinga) i obecnie znajduje się w odległości 7.5 km od Saddle Road. Przemieszcza się jednak bardzo powoli. Fontanny i potoki lawy emitują obłoki gazu. Kamery USGS: 

https://www.usgs.gov/media/webcams/m5cam-mauna-loa-fissure-3-eruption-northeast-rift-zone

https://www.usgs.gov/media/webcams/m6cam-mauna-loa-northeast-rift-zone-uprift-view-wsw 

EDIT: 2 grudnia, godz. 12.30 - Erupcja wulkanu Mauna Loa bez większych zmian. Wylew lawy osiąga już imponującą długość ponad 15.5 km, front głównego wylewu ma szerokość aż 600 metrów. Lawa przemieszcza się jednak z ospałą prędkością 40 metrów na godzinę i znajduje się obecnie w odległości 5.2 km od Saddle Road. Być może przetnie drogę w ciągu tygodnia. 

Stratoulkan Pavlof (Alaska) emituje krótki wylew lawy. 

Reaktywował się niewielki wypływ lawy u podnóża SE Crater wulkanu Etna.  

Aktywne pozostają jezioro lawy w kraterze Santiago wulkanu Masaya (Nikaragua) oraz staw lawy w kraterze szczytowym chilijskiego wulkanu Villarrica (temp. 1043 stopni C). Chilijski wulkan ulega intensywnemu odgazowaniu. 

1 grudnia trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.6, któremu towarzyszyły wstrząsy wtórne miało miejsce w pobliżu kaldery (superwulkanu) Taupo (Nowa Zelandia). Być może w jego wyniku powstało niewielkie tsunami na jeziorze kalderowym, które wdarło się 20-30 metrów na brzeg i uszkodziło kilka małych łodzi.

1 komentarz:

  1. Hej,dzięki za aktualizację ciekawych zdarzeń.Wygląda na to,że jak Słońce aktywne,to Ziemia też.Zobaczymy,co będzie dalej.

    OdpowiedzUsuń