niedziela, 12 kwietnia 2020

Nakanoshima - wyspa japońskich koników Tokara oraz Minami Iwojima

Postanowiłem wrócić do tematyki wysp wulkanicznych, gdyż takie skrawki lądu zawsze mnie intrygowały. W ubiegłym roku omówiłem ich tutaj całkiem sporo, zatem czas kontynuować.

Najpierw Minami Iwojima (Południowa Iwojima) - niezamieszkana wysepka oddalona 60 km na południe od słynnej wyspy wulkanicznej Iwo-Jima, którą zna każdy pasjonat II Wojny Światowej. Wierzchołek wygasłego wulkanu o wysokości 916 metrów prawie zawsze pokrywają chmury. To najwyższy wulkan Wysp Ogasawara, w skład których wchodzi także aktywna Nishinoshima. W 1891 roku na wybrzeżu Minami Iwojima osiadł statek "Matsuo Maru" - z tego co wyczytałem załoga została uratowana dopiero po 3.5 roku. Wyspa charakteryzuje się stromymi wulkanicznymi klifami, nie ma na niej rzek, bagien, jezior ani źródeł wody pitnej. Występują na niej m.in. nietoperze Ogasawara i jaszczurki Ogasawara. Co ciekawe, na szczycie wygasłego wulkanu Minami Iwojima J.K Rowling, autorka serii książek o Harrym Potterze osadziła zamek z białego jadeitu Mahoutokoro, w którym mieściła się japońska szkoła czarnoksięstwa.

Z kolei wyspa wulkaniczna Nakanoshima wchodzi w skład archipelagu wysp wulkanicznych Tokara, Kagoshima, Japonia. Zamieszkuje ją populacja około 170 mieszkańców. Podróż promem z Kagoshima na Nakanoshima zajmuje siedem godzin. Północny kraniec wyspy formuje stratowulkan Otake o wysokości 914 metrów, który wybuchł po raz ostatni w 1914 roku. Można się na niego dostać z wioski Toshima, lokalna nazwa wulkanu to także Tokara Fudżi. Na wyspie występują endemiczne kucyki Tokara - niewielkie koniki o wysokości 100-120 centymetrów w kolorze skarogniadym. Znajduje się tam również 60-calowy teleskop zwierciadlany przydatny od obserwacji Układu Słonecznego. Zdj. obu wysp z japońskiego Twittera.

http://www.tokara.jp/english/

Prawdopodobna niewielka aktywność strombolijska ma miejsce od kilku dni w kraterze wulkanu Tinakula (Wyspy Salomona).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz