środa, 8 stycznia 2020

Nowy stożek wulkanu Anak Krakatau

Nowy stożek wulkanu Anak Krakatau, który uformował się w wyniku aktywności erupcyjnej pod koniec grudnia 2019 roku wznosi się na wysokość około 15 metrów. Jezioro kraterowe praktycznie zniknęło. Sytuacja na wyspie jest wciąż niestabilna, ale docierają tam lokalni tour operatorzy. Jestem pewien że można spodziewać się kolejnej fazy wzrostu i kolejnych eksplozji. Zdj. Peter Rendezvous/ Facebook 7 I 2020.

7 stycznia 2020 roku aleucki wulkan Shishaldin wygenerował obłok popiołu o wysokości 7 km. Z wulkanu schodzą trzy wylewy lawy, zarejestrowano wulkaniczne błyskawice.

Aktywność erupcyjną w styczniu 2020 roku wykazuje także wulkan Reventador w Ekwadorze. Targają nim silne eksplozje wulkaniańskie mające miejsce w nieregularnych interwałach czasowych 4 do 12 godzin. 6 stycznia - 36 eksplozji, 7 stycznia - 43. Kolumny erupcyjne nad wulkanem sięgają wysokości 1-2 km, rozżarzony materiał jest wyrzucany na odległość 1 km.

3 komentarze:

  1. Krakatau jest naprawdę fajnym wulkanem... w sensie fajnym z naukowego punktu widzenia. Szkoda że nie ma zainstalowanej kamery na ten wulkan. Gdyby tak na sąsiedniej wyspie był jakiś webcam... kurde wyobraźmy sobie jaką wartość miałyby zdjęcia i filmy początku ostatniej tragicznej erupcji i formowanie się tsunami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest działająca kamera na jezioro kraterowe Anak Krakatau.

      Usuń
    2. Dasz linka, bo jak ja szukałem, to znalazłem tylko zdjęcia z obserwatorium z 40 km dalej.

      Usuń