środa, 3 października 2018

Erupcja wulkanu Soputan kilka dni po trzęsieniu ziemi i tsunami w Sulawesi

Kilka dni po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami, które dotknęło zachodnie wybrzeże Sulawesi dzisiaj o godzinie 08.47 czasu WITA wybucha wulkan Soputan generując obłok erupcyjny o wysokości 4 km ponad krater albo 5.8 km nad poziomem morza. Erupcja wulkaniańska trwa przez 6 minut. Soputan znajduje się na północy Sulawesi. Obowiązuje trzeci stopień (poziom) alarmu. Warto dodać że w przypadku tego wulkanu jego aktywność wzrastała w ciągu ostatnich miesięcy. Trudno zatem doszukać się związku z niedawnym tragicznym trzęsieniem ziemi i tsunami na zachodnim wybrzeżu Sulawesi, o którym krótko muszę wspomnieć. Strefa wykluczenia wynosi 4-6.5 km.

Trzęsienie ziemi raczej nie spowodowało przebudzenia wulkanu Soputan, choć związek tektonicznych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych nie jest jeszcze zbadany.

Do kolejnych erupcji doszło w godzinach 10.44, 11.12 i 11.52 z obłokami erupcyjnymi o wysokości 2 km, 2.5 km i wreszcie 5 km. W nocy Soputan żarzy się, widoczne są fontanny i wylewy lawy.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.5 miało miejsce na Sulawesi w piątek 28 września 2018 roku o godzinie 18.03 lokalnego czasu. W tej chwili bilans ofiar 1350 ofiar śmiertelnych, które są chowane w masowych grobach. Setki osób uchodzą za zaginione. Trzęsienie ziemi (oraz liczne wstrząsy wtórne) uruchomiły osuwiska. Wygenerowane zostały także fale tsunami o wysokości dochodzącej do 5.5 metrów, które uderzyły w wybrzeża wąskiej zatoki Palu niszcząc domy i zabijając ludzi (w Palu i Donggala). Spekuluje się iż trzęsienie ziemi przyczyniło się do podmorskiego osuwiska i w konsekwencji do powstania tsunami. Niektórzy kręcili nadciągające fale smartfonami. Sytuacja wymknęła się spod kontroli naukowców. Naukowcy nie oszacowali odpowiednio wysokości tych morderczych fal, wąska zatoka Palu spowodowała ich wzrost gdy docierały do wybrzeża. Zniesiono ostrzeżenie o tsunami. Niemniej niektórzy mieszkańcy reagowali prawidłowo szukając schronienia w wyżej położonych miejscach i obiektach.

Silna aktywność sejsmiczna podmorskiego wulkanu Kick'em Jenny (Grenada).

Do eksplozywnych erupcji wulkanu Manam (Papua Nowa Gwinea) doszło w dniach 23 i 30 września 2018 roku.

4 października czynny wulkan Gamalama na wyspie Ternate, Indonezja wyemitował niewysoki obłok erupcyjny o wysokości 250 metrów. Tego samego dnia wulkan Ulawun (Papua Nowa Gwinea) wyemitował obłok pary i popiołu o wysokości 4.5 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz