czwartek, 10 września 2015

Gamalama i Cotopaxi
Cotopaxi (Ekwador) - Aktywność erupcyjna wciąż trwa, ale w ciągu ostatnich dni jest mniej intensywna. Słabe/umiarkowane eksplozje generują obłoki popiołu sięgające setek metrów/1 km. Analiza popiołu przez belgijskie laboratorium ujawniła iż składa się on z fragmentów starszych skał z górnego kanału. Wskazuje to na freatyczny charakter erupcji wulkanu Cotopaxi, czyli bez obecności świeżej magmy. Aktywność sejsmiczna wulkanu, choć wciąż wysoka, zmniejszyła się w ciągu minionych dni i nie robi się coraz płytsza.

Gamalama (Indonezja) - 8 września 2015 roku o godzinie 7.57 lokalnego czasu doszło do eksplozji wulkanu Gamalama (na zdjęciu), która wygenerowała obłok popiołu sięgający wysokości 1.5 km. Zamknięto lotnisko na wyspie Ternate. Nie jest pewne czy eksplozja miała charakter freatyczny czy obejmowała świeżą magmę. Wylewy lawy i rozżarzone lawiny schodzą z innego indonezyjskiego wulkanu Karangetang.

Małe/umiarkowane eksplozje targają od czasu do czasu meksykańskim wulkanem Colima. Oj brakuje mi jakiejś potężnej i widowiskowej erupcji wulkanicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz