piątek, 14 sierpnia 2015

Erupcja wulkanu Cotopaxi w Ekwadorze po ponad 70 latach drzemki

Rankiem o godzinach 04:02 i 04:07 lokalnego czasu 14 sierpnia 2015 roku wybucha wulkan Cotopaxi zlokalizowany 60 km od Quito, stolicy Ekwadoru. Jest to o tyle duża niespodzianka, że Cotopaxi drzemał od 1940 roku, być może od 1942 roku. Opad popiołu i smród siarki odnotowano w mieście Machachi, Amaguaña, Boliche, Tambillo i na południe od Quito. W ostatnich miesiącach miał miejsce kryzys sejsmiczny na wulkanie ze 100 małymi trzęsieniami ziemi dziennie. Mieszkańcy słyszeli trzy eksplozje (zapewne freatyczne), po których miał miejsce opad popiołu. Obecność drgań związanych z ruchem magmy pod wulkanem także została stwierdzona. Kolejne eksplozje Cotopaxi miały miejsce o godzinie 10.25 (kolumna erupcyjna sięgająca wysokości 6-8 km, trwała blisko pół godziny), 13:45 i 14:29. Zamknięto na chwilę międzynarodowe lotnisko w Quito. Z wioski Loreto del Pedregal u północnego podnóża Cotopaxi ewakuowano ponad 400 mieszkańców.

Silne erupcje Cotopaxi miały miejsce w latach 1744, 1768 i 1877 - ta ostatnia wygenerowała spływy piroklastyczne i lahary (te ostatnie dotarły na odległość 100 km aż do Pacyfiku). Znacząca erupcja Cotopaxi miała miejsce w 1903-04 roku. Władze Ekwadoru zamknęły Park Narodowy Cotopaxi ze względu na aktywność wulkanu. EDIT: 14 sierpnia naliczono już łącznie 6 eksplozji wulkanu Cotopaxi. Miały charakter freatyczny, a co za tym idzie nie wskazywały, że magma osiągnęła powierzchnię. Czekam na kolejne przejawy aktywności erupcyjnej Cotopaxi w nadchodzących dniach bądź tygodniach.

Zdj. Christian Jimenez @crithiangja, Juan Cevallos i Martina Cobo.

5 komentarzy:

 1. Moze warto podac zrodla informacji i zdjec?! http://cnnespanol.cnn.com/2015/08/14/declaran-alerta-amarilla-por-lluvia-de-ceniza-en-el-volcan-cotopaxi/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat korzystam z wielu źródeł anglojęzycznych, bo mój hiszpański jest ledwie poprawny, ale dzięki za dodatkowe linki. Na stronę Instytutu Geofizyki zaglądam, by monitorować obecny stan aktywności Cotopaxi.

   Usuń
  2. Mimo korzystania z wielu zrodel (albo tym bardziej) mile widziane bylo by wiedziec skad informacja sie bierze czy z czyjes zdjecia korzystalo sie. A za linki nie ma za co..tam znajduja sie te same zdjecia co u pana w niusie.

   Usuń
  3. Te same zdjęcia są też udostępniane przez wielu użytkowników i podawane dalej na Twitterze i są obecne w wielu innych artykułach, których treść starałem się skonsolidować, by poinformować o erupcji Cotopaxi, bo nikt w polskich mediach dotąd o tym nie informował. Tyle ode mnie.

   Usuń
 2. https://m.facebook.com/instituto.geofisico

  OdpowiedzUsuń