wtorek, 23 czerwca 2015

Aktywność wulkaniczna w dniach 16-22 VI 2015

- Kuchinoerabujima (Japonia, Wyspy Riuku) - 18 czerwca 2015 roku miała miejsce kolejna erupcja z krateru Shindake, której sygnał wychwyciły stacje sejsmiczne. Eksplozja nie była widoczna z powodu pokrywy chmur. Ewakuowani mieszkańcy wyspy nadal nie mogą na nią wrócić.

- Wolf (Isabela, Wyspy Galapagos) - Mijają 4 tygodnie od rozpoczęcia erupcji lawowej wulkanu tarczowego Wolf. Wygląda jednak na to iż od 13 czerwca erupcja ma miejsce z otworów erupcyjnych wewnątrz kaldery wulkanu, co mogła spowodować propagacja dajki. Nowe wylewy lawy pokrywają wylewy lawy z 1982 roku na powierzchni kaldery.

- Ubinas (Peru) - 20 czerwca rozpoczęła się seria niewielkich eksplozji i emisji popiołu z wulkanu Ubinas w Peru. Od początku czerwca miał miejsce wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu.

- Manam (Papua Nowa Gwinea) - Faza umiarkowanej aktywności eksplozywnej wulkanu Manam trwa od końca marca bieżącego roku.

- Raung (Jawa, Indonezja) - Aktywność strombolijska w kalderze wulkanu. EDIT: 28 czerwca 2015 roku miała miejsce erupcja wulkanu Raung, która wygenerowała obłok popiołu sięgający wysokości 3.5 km. Opad popiołu miał miejsce w wioskach oddalonych od Raung do 10 km.

- Pacaya (Gwatemala) - Akywność strombolijska w kraterze Mackenney. Intensywne odgazowanie, niewielkie emisje popiołu, żarzenie się w nocy, wulkaniczne drgania.

- Vulcano (Włochy, Wyspy Liparyjskie) - 14 kwietnia 2015 roku 9-letni chłopiec z Francji bawiący się na plaży Porto Levante w pobliżu słynnego mulistego kąpieliska na wyspie Vulcano nawdychał się CO2, zemdlał i omal nie umarł. Nie było wiatru, zatem dwutlenek węgla zgromadził się przy ziemi. Chłopca szybko przetransportowano do szpitala na Lipari.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz