czwartek, 29 listopada 2012

Pierwsze zdjęcia erupcji Plosky Tolbachik


Wulkanolog Boris Behncke: Jeśli miałbym ją skrótowo opisać to wygląda na bazaltową erupcję szczelinową, typową dla tego wulkanu i przypominającą erupcje boczne Etny i Kilauea/Mauna Loa. W każdym bądź razie fontanny lawy wydostają się z licznych otworów erupcyjnych w szczelinach, a wylewy lawy pięknie prezentują się na kamczackim śniegu. Na pewno erupcja niniejsza nie jest tak silna jak ta z 1975-76. Ciekawe czy dojdzie do eksplozywnych interakcji lawy ze śniegiem, które spowodują powstanie przypominających piroklastyczne chmur popiołu i pary schodzących w dół zbocza... Tak było na Etnie, Llaima w latach 2008-09 i obecnie na Kluczewskiej Sopce...

Images by D.Melnikov, Olga Girina, Y. Demyanchuk (KVERT).

Kod awiacji: czerwony. Dwie aktywne szczeliny erupcyjne: pierwsza 4-5 km na południe od wulkanu Plosky Tolbachik, druga 6-7 km od niego. Emisje popiołu sięgają wysokości 3 km. W wiosce Kozyrevsk wibrują szyby i woda w naczyniach.

Poza tym od wczorajszego poranka wzrasta aktywność erupcyjna Santiaguito w Gwatemali. Spływy piroklastyczne generują kłęby gęstego popiołu sięgające wysokości 5 km. Odnotowano duży opad popiołu w El Rosario i San Marcos Palajunoj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz