poniedziałek, 25 czerwca 2012

Campi Flegrei oraz wulkaniczne niusy
Według INGEOMINAS w dniach 5-19 czerwca 2012 roku miał miejsce wzrost sejsmiczności kolumbijskiego wulkanu Galeras, któremu towarzyszyły ciągłe emisje gazu i popiołu do wysokości 2.5 km. Opad popiołu stwierdzono w kilku społecznościach. Emisje SO2 średnie i wysokie.

Wulkan Manam (Papua Nowa Gwinea) znajduje się w stanie erupcji. Południowy Krater wulkanu emituje popiół, wyrzuca rozżarzony materiał wulkaniczny, głośno hałasuje, schodzą z niego spływy piroklastyczne. Emisje z Krateru Głównego są słabsze: przede wszystkim gazowe i okazjonalnie popiołu.

Według włoskiego kanału MSNBC TV erupcja superwulkanu Campi Flegrei, ktora miala miejsce 39 000 lat temu była największa w Europie w ciągu ostatnich 200 000 lat i przyczyniła się do wyginięcia Neandertalczyków. Włoscy naukowcy przebadali 115 miejsc tzw. Ignimbrytu Kampanii (produktu tej supererupcji) a potem poddali całość analizie komputerowej 3D. Odkryto, iż supererupcja wyprodukowała 250-300 km kwadratowych popiołu i 450 000 ton ditlenku siarki (SO2), co z kolei spowodowało spadek temperatur w Północnej Hemisferze o 1-2 stopni Celsjusza. Fluor z supererupcji spowodował rozwój fluorozy, obecnej przy Kawah Ijen w Indonezji. Emisje ditlenku siarki, fluoru i chloru spowodowały powstanie kwaśnych deszczy. Neandertalczycy nie potrafili żyć w takich warunkach. Na zdjęciu Solfatara w Campi Flegrei.

Dzisiaj o godzinie 20 na naTemat.pl premiera filmu mody "Stromboli" w reżyserii Tomasza Biskupa. Sam jestem ciekaw ostatecznego rezultatu - nakręconego na poznańskich Ratajach.

http://natemat.pl/20587,stromboli-kuczynskiej-uwaga-o-godzinie-20-premiera-pierwszego-filmu-mody-ktory-powstal-specjalnie-dla-natemat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz