wtorek, 5 lutego 2019

Wylew lawy z wulkanu Karangetang dociera do oceanu
Od kilku dni mamy kryzys wulkaniczny związany z erupcją indonezyjskiego wulkanu Karangetang (Api Siau) na wyspie Siau. Wylew lawy (długość ponad 3 km, szerokość 50 metrów) z północnego krateru centralnego tego czynnego wulkanu spłynął zalesionym wąwozem w kierunku północnym, przeciął lokalną drogę i zaczął zagrażać terenom wioski rybackiej Batubulan. W dniu wczorajszym i dzisiejszym ewakuowano 112 mieszkańców domów i okolic, którym wylew lawy zaczął zagrażać. Dzisiaj lawa dotarła do oceanu. Erupcja ma charakter w dużej mierze efuzywny, zdarzają się niewielkie spływy piroklastyczne. Co ciekawe, ma ona miejsce z do tej pory nieaktywnego północnego krateru Gunung Karangetang - w ostatnich latach aktywność erupcyjna niniejszego wulkanu ograniczała się do południowego krateru centralnego. Temperatura lawy została oszacowana na 700-1200 stopni Celsjusza.

3 komentarze:

 1. Media zaczynają odgrzewać kotleta Laacher See.
  https://turystyka.wp.pl/budzi-sie-wulkan-w-niemczech-jego-wybuchu-powinnismy-sie-obawiac-6348626534372993a

  Co ciekawsze, ostatnio ukazała się publikacja na temat wulkanu, ale nic nie wskazuje na to, że dziennikarze się do niej dogrzebali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ciekawego mówią w tej publikacji, bo fakt iż nagle w szczerym polu wybucha wulkan i kształtuje przyszłe jezioro kalderowe jest interesujący

   Usuń
  2. Niestety, znowu to samo - sianie paniki poprzez clickbaitowe tytuły i marną, pseudonaukową zawartość. Generalnie tracę już szacunek do zawodu dziennikarza, choć sam skończyłem podyplomowo dziennikarstwo.

   Usuń