poniedziałek, 18 lutego 2019

Pierwsza erupcja wulkanu tarczowego Piton de la Fournaise w 2019 roku

Dzisiaj o godzinie 09.48 rano rozpoczęła się pierwsza erupcja szczelinowa wulkanu Piton de la Fournaise (Reunion) w 2019 roku. Aktywne szczeliny erupcyjne otworzyły się na dużej wysokości na północnej-północno wschodniej flance krateru Dolomieu (centralna część Enclos). Od dwóch dni trwał kryzys sejsmiczny związany z przemieszczaniem się magmy ku powierzchni, któremu towarzyszyły gwałtowna deformacja (inflacja) gruntu oraz wzrost emisji CO2. Na krótko przed wydostaniem się magmy na powierzchnię miał miejsce rój trzęsień ziemi. Zdjęcie wylewów lawy: rb/www.ipreunion.com

Pierwsze zdjęcia z tej erupcji w linku poniżej:

http://www.ipreunion.com/volcan/reportage/2019/02/18/piton-de-la-fournaise-nouvelle-crise-sismique-depuis-ce-matin-eruption-probable-dans-les-heures-qui-suivent,97978.html

Erupcja ustała po kilku godzinach, po czym 19 lutego nastąpiło jej wznowienie ze szczeliny erupcyjnej (widocznej w podczerwieni) na wysokości 1800 metrów na wschodniej stronie Dolomieu. Pierwszy wylew lawy przecina krater Madore i zatrzymuje się u podnóża krateru Guyana formując małe jezioro lawy. Drugi o długości 1600 metrów dociera do części Grand-Brûlé - w styczniu 2019 roku szalały tam pożary. 22 lutego lawa dociera do struktur topograficznych zwanych Grandes Pentes (Wielkie Zbocza).

Dzisiaj o godzinie 14.02 lokalnego czasu doszło do krótkiej (trwającej 148 sekund) erupcji wulkanu Anak Krakatau, Indonezja. Obłok erupcyjny sięgnął oszacowanej wysokości 610 metrów.

Z wulkanu Merapi (Jawa, Indonezja) co pewien czas schodzą rozżarzone lawiny (spływy piroklastyczne) - na maksymalną odległość do 1 km w kierunku rzeki Gendol.

W kraterze meksykańskiego wulkanu Popocatépetl uformowała się nowa kopuła lawowa o średnicy 200 metrów.

19 lutego o godzinie 06.00 lokalnego czasu rozpoczęły się umiarkowane emisje popiołu z wulkanu Bromo (Jawa, Indonezja).

18 lutego kamczacki wulkan Karymski wygenerował obłok popiołu o wysokości 2.5-3 km.

4 komentarze:

 1. Mógłbyś opisać ten wulkan... ze zdjęć wygląda jak fantastyczna wizja wulkanu: fontanny lawy spływające kaskadami po zboczu, szczeliny erupcyjne pod ścianą krateru, przez co wyglądają jakby wylewało się piekło spod skorupy... z chęcią poznałbym historię tego wulkanu, a wiem że jesteś w stanie ją opisać dokładniej niż Wikipedia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przyszłości kto wie. Ale najpierw na dniach zajmę się pewnym fascynującym nowozelandzkim wulkanem.

   Usuń
 2. Nie wiem czy znasz kanał na YT Ingomar200. Jego autor wrzuca symulacje przepływu płynów, opisujące zdarzenia tsunami i powodzie. Ostatnio pojawił się tam film z symulacją tsunami wywołanego erupcją Anak Krakatau:
  https://www.youtube.com/watch?v=qd4qXawBmmA

  Na kanale są też symulacje związane z wybuchem Krakatau w 1883, autorowi wyszło że powstałe tsunami może wynikać z kollapsu kolumny erupcyjnej, oraz że przy zanotowanej wysokości fal, na krótki moment musiała zostać wypchnięta taka ilość wody, że cieśnina wokół wulkanu wyschła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno zerknę na nagranie, gdyż kanału nie znam.

   Usuń