Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
wtorek, 25 grudnia 2012
Copahue i Ambae
23 grudnia 2012 roku wulkanem Copahue tragały strombolijskie eksplozje do wysokości 450 metrów. Erupcja utraciła swój impet, o czym świadczy wysokość kolumny erupcyjnej sięgająca już tylko 1 km. Chmura popiołu dotarła nad Atlantyk i w Wigilię 24 grudnia obłok dwutlenku siarki osiągnął wyspę Tristan da Cunha na południu Oceanu 2700 km na wschód północny wschód od Copahue.
Obłok dwutlenku siarki zaobserwowały satelity 24 grudnia nad wulkanem Ambae (Vanuatu). Rozciągnął się on na północny zachód w kierunku wyspy Espiritu Santo. Na zdjęciach wulkan Ambae (Aoba) - woda jeziora Voui zmienia barwę na krwistoczerwoną w trakcie erupcji - prawdopodobnej na skutek reakcji siarki i chloru w jeziorze z żelazem. Niesamowite!
Na środkowym zdjęciu jezioro kraterowe Queen's Mary Peak na wulkanie Tristan da Cunha.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz