środa, 5 lipca 2023

Nowy rój trzęsień ziemi pomiędzy Fagradalsfjall a Keilir

                                                                                 
Minęły dwa lata od czasu zobaczenia przeze mnie erupcji szczelinowej Geldingadalsgos/ Fagradalsfjall na żywo, tymczasem od 4 lipca mamy nowy rój trzęsień ziemi pomiędzy Fagradalsfjall a Keilir. To najintensywniejszy rój trzęsień ziemi w Fagradalsfjall w bieżącym roku i może on wskazywać na intruzję świeżej magmy. Nie wszystkie roje trzęsień ziemi skutkują erupcją lawową, jednakże nie byłbym zdziwiony gdyby w ciągu najbliższych dni/tygodni doszło na Reykjanes do kolejnej erupcji szczelinowej. Niektóre z tych trzęsień ziemi są bardzo płytkie (1.1 km-500 metrów). Co ciekawe, przynajmniej od kwietnia 2023 roku jest rejestrowana pomiarami GPS deformacja (podnoszenie się) gruntu na półwyspie Reykjanes.

To najsilniejszy rój trzęsień ziemi w Fagradalsfjall od 2022 roku (erupcja Meradalir). Pozostaje czekać i być czujnym. Być może szykuje się kolejny epizod erupcyjny (szczelinowy) na półwyspie Reykjanes.

EDIT 6 VII: Od 4 lipca zarejestrowano ponad 4700 trzęsień ziemi, w tym kilka o magnitudzie powyżej 3.5. Głębokość intruzji magmy to 2-4 km. Czekam zatem na wyciek lawy blisko Keilir albo na kompletny zanik roju.

Pomarańczowy alert dla wulkanu Ubinas w Peru spowodowany silniejszymi emisjami popiołu czasem sięgającymi wysokości 5.5 km. Lekki opad tefry miał miejsce w dystryktach Ubinas i Matalaque.

Ubinas to obok Sabancaya najaktywniejszy wulkan w Peru.

EDIT: Rankiem 6 lipca miała miejsce intensywna eksplozja wulkanu San Cristobal w Nikaragui, która wygenerowała obłok ciemnego popiołu o wys. 2-3 km oraz spływy piroklastyczne powstałe wskutek częściowego kolapsu kolumny erupcyjnej. 

Trwa malownicza efuzja lawy z wulkanu Piton de la Fournaise. Formuje się nowy stożek żużlowy na jednej ze szczelin erupcyjnych na wysokości 1700 m. Wyciek lawy znajduje się w odległości 2-2.5 km od drogi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz