wtorek, 11 kwietnia 2023

Potężna erupcja kamczackiego wulkanu Szywiełucz

                                                

Cztery dni po silnej erupcji kamczackiego wulkanu Bezymianny (Bezimienny) doszło do kolejnej silnej erupcji wulkanicznej na Kamczatce. Rankiem (godzina 08.30 lokalnego czasu) 11 kwietnia 2023 r. wulkan Szywiełucz wygenerował kolumnę popiołu o wysokości 16 km, którą przecinały wulkaniczne wyładowania. Niebo zaciemniło się, a silny opad popiołu miał miejsce w wiosce Klyuchi oddalonej o wulkanu o 47 km oraz w wiosce Kozyrewsk. Pojawiły się informacje, że to największy opad popiołu z kamczackiego wulkanu przynajmniej od czasu jego erupcji w 1964 roku. Warstwa popiołu w niektórych miejscach osiągnęła grubość 8.5-10 cm. 

Kod awiacji czerwony. Punktem kulminacyjnym erupcji były masywne spływy piroklastyczne, które powstały zapewne wskutek zapadania się kolumny erupcyjnej. Być może tak jak w przypadku Bezimienny paroksyzm erupcyjny Szywiełucz rozsadził kopułę lawową wulkanu. Erupcja trwała kilka godzin i szczególnie nasiliła się po godzinie 6 rano. Niebo zaczęło się przejaśniać o godzinie 10.30.

Obecnie chmura erupcyjna rozciąga się na odległość 435 km od wulkanu. Potężna erupcja Szywiełucz nastąpiła w zasadzie bez ostrzeżenia mimo że wulkan przejawiał w ostatnich dniach podwyższoną aktywność.

To zdecydowanie najsilniejsza erupcja wulkaniczna w tym roku. Zdj. Himawari8 i z Twittera.

Przy okazji zachęcam do kupna debiutanckiej książki. Marzy mi się, aby wyprzedać jej cały nakład. Z góry dziękuję.

https://www.empik.com/wulkany-sekrety-wysp-wulkanicznych-bartlomiej-krawczyk,p1343451210,ksiazka-p?gclid=CjwKCAjwitShBhA6EiwAq3RqA9Jn0UWQ198bMC8m2pK4hMliccXhR5QVcP5cH7uQm4zRAt2QtQsd5xoCZZUQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds 

EDIT: 12 kwietnia miały miejsce kolejne erupcje wulkanu Szywiełucz generujące obłoki popiołu sięgające wysokości 8 i 10 km. Warstwa popiołu gdzieniegdzie osiąga grubość 20 cm. Można jednak śmiało założyć, że faza paroksyzmalna erupcji kamczackiego wulkanu już się zakończyła.

Warto dodać, że spływ piroklastyczny z wulkanu Szywiełucz dotarł na odległość aż 19 km taszcząc w sobie bloki andezytu. Z wioski Klyuchi usunięto aż 960 metrów kwadratowych popiołu. 

Paroksyzm erupcyjny (erupcja peleańska) z 11 kwietnia zniszczył kopułę lawową wulkanu i uformował nowy krater, co skutkowało spływami piroklastycznymi. Być może zacznie formować się kolejna kopuła lawowa. Obecnie wulkan kontynuuje umiarkowaną aktywność erupcyjną (eksplozje wulkaniańskie, emisje pary i popiołu).

2 komentarze:

  1. Nieźle. To może być nawet VEI 4.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sam jestem ciekaw czy było to VEI 3 czy 4. Niestety próżno szukac informacji.

    OdpowiedzUsuń