Kilka dni temu ukazała się najbardziej dokładna mapa wulkanów na Wenus opracowana przez planetarnych wulkanologów Paula Byrne'a i Rebeccę Hahn. Obejmuje ona aż 85 000 wulkanów, czyli w zasadzie na siostrzanej planecie Ziemi są same wulkany. Cała powierzchnia Wenus jest nimi upstrzona. 99 procent z tych wulkanów ma średnicę mniejszą niż 5 km. Liczba 85 000 jest jednak oszacowaniem, gdyż z pewnością wenusjańskich wulkanów jest jeszcze więcej (choćby małych, o średnicy wynoszącej np. 1 km). Do tej pory myślałem, że liczba wulkanów na Wenus jest zbliżona do ziemskiej (ok. 1600). No cóż, nauka ma to do siebie, że stale ewoluuje.
Ta wspaniała mapa (na zdjęciu) w przyszłości posłuży naukowcom do mapa odkrytych na Wenus świeżych wylewów lawy. Jestem przekonany, że prędzej czy później znowu je odkryjemy.
Trwa aktywność strombolijska indonezyjskiego wulkanu Lewotolo obejmująca wyrzut bomb wulkanicznych, emisje popiołu sięgające wysokości 500-800 metrów oraz wyciek lawy.
Podniesiony został ostatnio stopień alarmu dla kolumbijskiego wulkanu Nevado del Ruiz ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej oraz emisje popiołu z krateru Arenas sięgające wysokości ponad 6 km. 40 rodzin zamieszkujących obszar wiejski Villarmaria ma zostać prewencyjnie ewakuowanych. Warto w najbliższych dniach monitorować ten wulkan. Na zdj. SGC Nevado del Ruiz w dniu 3 kwietnia 2023 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz