Eksplozje wulkaniańskie tragają innym indonezyjskim wulkanem, a mianowicie Ibu (Halmahera). Emisje popiołu mają miejsce ze stożka żużlowego w kalderze na wysokość 2 km.
25 lipca aleucki wulkan Shishaldin emitował popiół na wysokość około 6 km. Obecnie jak informują wulkanolodzy z Alaska Volcano Observatory wulkan się uspokoił. Ten piękny symetryczny wulkan charakteryzuje się umiarkowaną aktywnością eksplozywną.
Od maja 2023 roku trwa płytki rój trzęsień ziemi 4 km na północ od innego alaskańskiego wulkanu Trident. Trzęsienia ziemi mają miejsce na głębokości 5 km pod wulkanem. Może dojść do erupcji Trident w bliższej lub dalszej przyszłości, która uformuje nowe stożki czy kopuły. Ostatnia erupcja Trident miała miejsce w latach 1953-74.
Rozpoczęła się erupcja efuzywna w południowym pit crater wulkanu Erta Ale w Etiopii. Aktywny pozostaje stożek hornito na północno-zachodniej krawędzi krateru.
Aktywny pozostaje stożek rozbryzgowy (spatter cone) wulkanu Piton de la Fournaise, który osiągnął wysokość 30 metrów i powstał na głównej południowo-wschodniej szczelinie. Lawa przemieszcza się tubami lawowymi. Aktywność sejsmiczna jest niska.
Trwają eksplozje wulkaniańskie peruwiańskiego wulkanu Ubinas emitujące popiół na wysokość 6-7 km. Opad popiołu ma miejsce w dystryktach Ubinas, Yunga, Chojata i Lloque.
W otworze erupcyjnym erupcji Litli Hrutur (Islandia) mają miejsce piękne fontanny lawy. Nowe pole lawowe rozrasta się zasilane przez wyciek lawy ze stożka. Materiałów zdjęciowych i filmowych z tej erupcji jest od groma. Sam zastanawiam się nad wylotem na Islandię, ale nie wiem czy mi się uda w te wakacje. Na razie erupcja trwa i być może potrwa jeszcze kilka tygodni/miesięcy. Zdj. Isak Finnbogason.
Rośnie nowa kopuła lawowa kamczackiego wulkanu Szywiełucz. 28 lipca wulkan wyemitował popiół na wysokość 4.5 i 7.5 km. Naukowcy z KVERT objęli Szywiełucz czerwonym kodem awiacji.
Także 28 lipca kolumbijski wulkan Nevado del Ruiz wyemitował obłok popiołu na wysokość ponad 6 km.