7 sierpnia 2019 roku doszło do erupcji podmorskiej blisko wyspy Fonualei w archipelagu Tonga. W jej wyniku powstała wielka tratwa pumeksu o powierzchni 150 km kwadratowych przez którą przepłynął 15 sierpnia katamaran płynący do Fidżi. Owa pumeksowa tratwa zmierza powoli w kierunku Australii i być może przyczyni się do polepszenia stanu Wielkiej Rafy Barierowej. To pływający ekosystem, który z czasem zasiedlą koralowce, ślimaki czy kraby. Wskutek zmian klimatycznych Wielka Rafa Barierowa umiera wskutek masowego blaknięcia. I tutaj warto dodać że rafy koralowe są niezwykle istotne dla morskich ekosystemów, gdyż tworzą habitat dla wielu ryb oraz stanową zabezpieczenie przed sztormami.
Od kilku dni biały obłok pary unosi się nad górą Cerro Bonito (a w zasadzie nad wzgórzem Los Hornitos) w Hondurasie (na zdj.). Nie do końca wiadomo dlaczego. Wykluczona została hipoteza pożaru lasu oraz aktywności wulkanicznej. Być może zatem chodzi o przejaw aktywności hydrotermalnej. Teren jest bardzo trudny do zbadania. Czekam na dalsze informacje od naukowców.
Nieczęste eksplozje (przypuszczalnie freatyczne) mają miejsce z jeziora kraterowego wulkanu Anak Krakatau, Indonezja np. rankiem 22 sierpnia 2019 roku. 27 sierpnia 2019 roku o godzinie 18.09 lokalnego czasu spływ piroklastyczny schodzi z jawajskiego wulkanu Merapi i dociera na odległość 2 km.
Tytułem dzisiejszej kolejnej już rocznicy.
Rankiem 27 sierpnia 1883 roku wulkanem Krakatau targają trzy potężne eksplozje. W trakcie godzin porannych 30-40 metrowe fale tsunami uderzają w wybrzeża Sumatry i Jawy zabijając 32 000 osób, przyczyną śmierci 4400 osób są spływy piroklastyczne. Eksplozje Krakatau były słyszane w odległości 4653 km na wyspie Rodriguez (Ocean Indyjski). Dwumetrowa fala tsunami została zarejestrowana w Auckland na Nowej Zelandii (7767 km od wulkanu). Powstała ogromna tratwa pumeksu, która we wrześniu 1884 roku dotarła do Durbanu w RPA. Dwie trzecie wyspy zostało zniszczone, w tym wulkaniczne stożki Perboewatan i Danan. Pozostała jedynie południowa część stożka Rakata.
W grudniu 1927 roku narodził się wspomniany już powyżej wulkan Anak Krakatau.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz