Garść wulkanicznych niusów.
- Karymsky (Kamczatka, Rosja) - Intensyfikacja aktywności erupcyjnej kamczackiego wulkanu w ostatnich dniach. Emisje popiołu sięgające wysokości 3-5 km. Zdj. wulkanologa Dmitry Melnikova.
- Piton de la Fournaise (Reunion) - Rankiem 15 sierpnia 2019 roku doszło do pauzy erupcji lawowej. O godzinie 8.30 lokalnego czasu erupcja lawowa uległa wznowieniu. Lawa wciąż płynie ze szczeliny erupcyjnej znajdującej się na wysokości 1500 metrów. Czoło wylewu lawy znajduje się w odległości 2 km od drogi. Lawa przecięła ją w trakcie erupcji w 2007 roku, ale nie sądzę że stanie się to także tym razem. Wygląda na to że 15 sierpnia o godzinie 22.00 lokalnego czasu erupcja znowu ustała.
- Etna (Sycylia, Włochy) - Emisje popiołu z NE Crater w dniu 15 sierpnia 2019 roku. Kilka dni temu część krateru NE Crater zapadła się.
- Popocatepetl (Meksyk) - Regularne umiarkowane bądź silne eksplozje, którym towarzyszą kolumny erupcyjne o wysokości kilku kilometrów oraz wyrzut bloków skalnych i rozżarzonego materiału na odległość 1 km od krateru.
- Nevados de Chillan (Chile) - Eksplozje generujące obłoki popiołu o wysokości 700-800 metrów ponad krater Nicanor.
Opadł poziom jeziora lawy wulkanu Nyiragongo w Kongo. Jezioro nie jest już widoczne w nocy.
Około 8 sierpnia 2019 roku doszło do erupcji nienazwanego podmorskiego wulkanu znajdującego się pomiędzy wyspami Late a Toku w Tonga. Erupcja wygenerowała tratwę pumeksu dostrzeżoną m.in. przez załogę jachtu płynącego z Bora Bora do Fidżi. Prawdopodobna lokalizacja to nienazwany podmorski wulkan, który wybuchł po raz ostatni we wrześniu 2001 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz