Erupcja lawowa w toku w Leilani Estates i Lanipuna Gardens. Największa intensywność erupcyjna w środkowej części systemu szczelin w niższej wschodniej strefie ryftu. Największą aktywność erupcyjną wykazują obecnie szczeliny nr 22, 19, 6, 5 i 23 (powstała między 22 a oceanem). Szczelina erupcyjna nr 17 jest obecnie słabo aktywna. 5, 6, 22 i 23 generują wylewy lawy. W pęknięciach dróg powstałych pod wpływem przemieszczania się magmy pojawiają się niebieskie płomyki metanu CH4 będącego produktem ubocznym spalonej przez lawę roślinności (wegetacji) - droga Kahukai, Leilani Estates. Wylew lawy docierający z 22 do oceanu powoduje sporadyczne eksplozje. Mają miejsce częste i niewielkie emisje popiołu z krateru Overlook. Obecność gazów w postaci dwutlenku siarki i siarkowodoru powoduje kłopoty z oddychaniem u mieszkańców Lower Puna. Problem są także nowe pęknięcia gruntu uszkadzające drogi i domostwa.
Reaktywacja szczeliny erupcyjnej nr 13. Lawa z niej płynie wzdłuż ulicy Pohoiki niszcząc mały magazyn. Obłok SO2 rozciągnął się pod wpływem silniejszych wiatrów na odległość 2000 km od Big Hawaii.
Podniesiono alarm dla jawajskiego wulkanu Merapi na stopień drugi (waspada) po czterech eksplozjach freatycznych. Ostatnia 22 maja 2018 roku wygenerowała obłok popiołu o wysokości 3.5 km. Ze strefy wykluczenia ewakuowano dotąd 600 osób, nie wolno wspinać się na wulkan.
24 maja 2018 roku o godzinie 02.56 czasu WIB wulkan Merapi wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 6 km. Erupcja trwała 4 minuty i obsypała popiołem Magelang i pobliskie zachodnie wioski. Do drugiej erupcji freatycznej Gunung Merapi doszło o godzinie 10.48 czasu WIB - obłok erupcyjny o wysokości 1.5 km.
Erupcja Piton de La Fournaise na francuskiej wyspie Reunion wciąż trwa. Lawa przemieszcza się tunelami, ma miejsce odgazowanie SO2, H2S i CO2.
Obstawiałbym raczej, że to płomyki płonących oparów siarki.
OdpowiedzUsuńNaukowcy z USGS twierdzą że to metan ze spalonej/płonącej wegetacji. Podaję linka: https://twitter.com/USGSVolcanoes/status/999335584446406657
Usuń