Dzisiaj rozpoczęła się erupcja indonezyjskiego wulkanu Karangetang na wyspie Siau. Obejmuje ona eksplozje, fontanny lawy, wypływ lawy oraz rozżarzone lawiny. Wulkan objęty został trzecim stopniem alarmu (Siaga). Sytuacja jest rozwojowa. Jestem ciekaw czy dojdzie do ewakuacji okolic wulkanu. Na pewno zagrożeniem mogą być spływy piroklastyczne oraz wylewy lawy. Karangetang to jeden z najaktywniejszych wulkanów Indonezji. Zdj. Lisma Burhan.
Z wulkanu obecnie schodzi wylew lawy o długości około 1 km. Formuje się niestabilna kopuła lawowa, która generuje rozżarzone lawiny. Erupcję poprzedził wzrost aktywności sejsmicznej w dniu 6 lutego.
Także 8 lutego o godzinie 07.10 lokalnego czasu z jawajskiego wulkanu Merapi zszedł spływ piroklastyczny docierając na odległość 1.5 km. Kopuła lawowa tego wulkanu na jego południowo-zachodniej krawędzi jest niestabilna.
Także 8 lutego wulkan Sakurajima na Kiusiu wyemitował obłok popiołu z krateru Showa - bodaj pierwszy raz od 2018 roku. Dotychczas emisje popiołu miały miejsce z krateru Minamidake.
W nocy 6 lutego niewielkie fontanny lawy miały miejsce w kraterze chilijskiego wulkanu Villarrica.
Trwają emisje popiołu z kolumbijskiego wulkanu Nevado del Ruiz.
Emisja lawy z wulkanu Etna (podstawa SE Crater) ustała bądź spauzowała.
Wciąż trwa spokojna erupcja efuzywna (lawowa) aleuckiego wulkanu Great Sitkin.
Krótkofalarze dotarli już do norweskiej wyspy wulkanicznej Bouveta i od pewnego czasu wrzucają zdjęcia powierzchni (ciemnych wulkanicznych plaż) tego zlodowaciałego skrawka lądu. Cudownie. Zdj. N2A1.
Wyspę Bouveta z radością opisałem w "Sekretach wysp wulkanicznych", czyli mojej debiutanckiej książce (wydawnictwo Pascal), którą wciąż można nabyć choćby przez Empik.
EDIT 14 lutego (Walentynki): kontynuacja aktywności eksplozywno-efuzywnej wulkanu Karangetang z południowego wierzchołka wulkanu.
Sporadyczne emisje popiołu mają miejsce z sumatrzańskich wulkanów Marapi i Kerinci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz