środa, 1 lutego 2023

Erupcja podmorskiego wulkanu East Epi w Vanuatu

Rankiem 1 lutego 2023 roku rozpoczęła się erupcja freatomagmowa (interakcja wody morskiej z magmą) podmorskiego wulkanu East Epi zlokalizowanego pomiędzy wyspami Lopevi i Epi. Miała miejsce emisja ciemnego popiołu. Miejscowi wcześniej dostrzegli emisje pary z miejsca erupcji. Nie wydano jednak na razie ostrzeżenia o wystąpieniu fal tsunami. Niemniej jednak miejscowym z wysp Epi i Tongoa nie wolno zbliżać się do plaż. Zdj. nieznanego fotografa.

East Epi to duża i częściowo podmorska kaldera z trzema podmorskimi bazaltowymi i dacytowymi stożkami Epi A, Epi B i Epi C zlokalizowana blisko wschodniego brzegu wyspy Epi. Stożek Epi B na północnej krawędzi kaldery znajduje się 34 metry pod powierzchnią wody. Erupcje East Epi w latach 1920 i 1953 formowały efemeryczne wyspy. Ostatnia ze stożka Epi B miała miejsce w lutym 2004 r. 

Erupcja w zasadzie ustała po kilku godzinach trwania. Wyprodukowała pumeksową tratwę. Ustała bądź zrobiła się dyskretna (pod wodą).

Podniesienie stopnia alarmu dla wulkanu Aso (prefektura Kumamoto, Kiusiu, Japonia) z uwagi na aktywność sejsmiczną. Istnieje możliwość nagłej erupcji eksplozywnej krateru Nakadake.

Trwa wyciek lawy u podstawy SE Crater wulkanu Etna. Czasem mają miejsce sporadyczne eksplozje z SE Crater.

Potwierdzono obecność kopuły lawowej w kraterze wulkanu Lascar w Chile. Istnieje możliwość przyszłej silnej erupcji eksplozywnej tego wulkanu z wielkimi spływami piroklastycznymi. Kopuła lawowa chilijskiego wulkanu rośnie powoli i gromadzi magmę. Lascar to idealny kandydat na silną erupcję eksplozywną w tym roku.

Sporadyczne i niewielkie emisje popiołu mają miejsce z sumatrzańskiego wulkanu Kerinci.  

EDIT: 5 lutego z wulkanu Semeru (Jawa, Indonezja) zszedł duży spływ piroklastyczny i dotarł na odległość 4-5 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz