czwartek, 12 maja 2022

Update odnośnie jeziora lawy wulkanu Erta Ale

                                            
Najpierw update, który otrzymałem od Tomasza, który w tej chwili przebywa w Etiopii i po raz drugi od 2018 roku był na wulkanie Erta Ale.  Zdjęcia: Tomasz Lepich. Na pewno zrobimy w przyszłości relację z tej wyprawy, tym bardziej że Tomasz widział w Etiopii kilka rzadko fotografowanych wulkanów. Tymczasem oddaję Tomkowi głos:

"Erta Ale 🌋Największe chyba w tej chwili jezioro lawowe na Ziemi. Sytuacja kompletnie się zmieniła. Ostatnio jak byłem zarówno kierunek lawy jak i wielkość jeziora lawowego były zupełnie inne. Teraz oprócz jeziora lawowego, które wypełnia część południowego krateru jest otwarta duża szczelina między północnym a południowym kraterem, być może dwie ( druga mniejsza), ponadto krater północy jest też aktywny. Wulkan nie jest kompletnie monitorowany, co bardzo dziwi." 

Drugi stopień alarmu dla niebezpiecznego wulkanu Awu (Sangihe, Indonezja) ze względu na aktywność sejsmiczną. Strefa wykluczenia wokół niego wynosi 3.5 km.

11 maja podniesiony został także alarm dla aleuckiego wulkanu Cleveland - wzrost emisji SO2 i anomalia termiczna na wierzchołku. Regularne emisje popiołu sięgające wysokości 1.8 km mają miejsce w ostatnich dniach z krateru North Cerberus wulkanu Semisopochnoi

5 maja zarejestrowano anomalię termiczną w kraterze wulkanu Villarrica w Chile. Aktywność niewielkiego stawu lawy w jego kraterze.

7 maja miała miejsce emisja gazu z wulkanu Kadovar (Papua Nowa Gwinea). Powolna ekstruzja kopuły lawowej tego wulkanu w toku. 

Wylew lawy na południowo-zachodnim zboczu wulkanu Mawson Peak (Big Ben, Wyspa Heard, Australia) w toku. 

11 maja południowo-zachodnim zboczem jawajskiego wulkanu Merapi zszedł spływ piroklastyczny, który dotarł na odległość 1.8 km. 

Także 11 maja o godzinie 07.32 czasu MDT zarejestrowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4.2 w  kalderze Yellowstone

Od paru dni trwa rój trzęsień ziemi w okolicach miasta Grindavik i Blue Lagoon (Islandia). 

Nowozelandzki wulkan Ruapehu jest niespokojny. Wzrost temperatury jeziora kraterowego sięgający 41 stopni C oraz intensywne wulkaniczne drgania mogą wskazywać na możliwość przyszłej erupcji. 

Uspokoił się (zapewne chwilowo) wulkan Popocatepetl w Meksyku - sporadyczne erupcje. Spokojny jest ostatnio jeden z najaktywniejszych wulkanów na Ziemi, czyli japoński Sakurajima

Czekam też na nowy paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna (może w maju?) Co ciekawe, kilka godzin po napisaniu tego artykułu na północnym stoku SE Crater wulkanu Etna otworzyła się szczelina erupcyjna i miała miejsce emisja niewielkiego wylewu lawy. Kolumna popiołu sięgnęła wysokości 3.5 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz