czwartek, 15 lipca 2021

Islandia 2021 i erupcja Geldingadalsgos

                                                                




W dniach 03-08.07.2021 roku udałem się na Islandię, by dotrzeć na miejsce erupcji Geldingadalsgos, która rozpoczęła się na półwyspie Reykjanes 19 marca 2021 roku. Plan udało się zrealizować prawie w stu procentach. Podjęliśmy łącznie cztery wyprawy do dolin Geldingadalur, Meradalir i Natthagi, ponad 30 km trekkingu i wspinaczki. Udało się długo obserwować aktywność erupcyjną krateru nr 5 (Islandczycy nazwali go Ragnar, w skrócie Nar), zarówno z punktów widokowych na szlakach C, jak i B (wzgórze Fagradalsfjall). Chodziłem po polach lawowych, wizytowałem jaskinię lawową w dolinie Geldingadalir, byłem świadkiem diabełka pyłowego na polu lawowym Meradalir, kręciłem żarzącą się lawę znajdującą się pod warstwami zakrzepłej. Zdjęć i nagrań mam od groma, nie sposób ich tutaj wszystkich zamieścić. Erupcja Geldingadalsgos nabrała obecnie pulsacyjnego charakteru i spauzowała w trakcie mojego pobytu (trzecia wyprawa na wulkan, jedynie odrobina lawy w kraterze nr 5) na okres czterech dni, by 10 lipca wznowić emisję lawy do dolin Geldingadalur i Meradalir. Tylko przyszłość pokaże czy uformuje się nowy wulkan tarczowy a la hawajskie. 

Oprócz wulkanu wyprawa objęła obszary geotermalne, wodospady, lodowce (zanikający od lat wskutek antropogenicznych zmian klimatycznych Sólheimajökull), czarne plaże (m.in. słynna Reynisfjara), dwie lokalizacje serialu "Katla" i opuszczone miejsca. 

W dniach 2, 4, 6-7, 9 i 14 lipca doszło do kolejnych w tym roku paroksyzmów erupcyjnych z SE Crater wulkanu Etna obejmujących fontanny lawy, emisję popiołu i wyciek lawy na południowo-zachodnim zboczu krateru. 

Do ciekawej erupcji wulkanu błotnego doszło 4 lipca o godzinie 21.51 lokalnego czasu na Morzu Kaspijskim (Azerbejdżan). Miejsce erupcji to niezamieszkana wysepka Dashly (Dashli ada) - wulkan emitował płomienie na wysokość 500 metrów w odległości 10 km od pola wydobywczego Umid. Erupcja była dobrze widoczna z oddalonego o 74 km Baku. Do poprzednich erupcji tego wulkanu błotnego (na zdj.) doszło w latach 1920 i 1945.

Z krateru Ontake wulkanu Suwanosejima w ostatnich dniach miały miejsce eksplozje emitujące obłoki erupcyjne o wysokości 2 km. Bomby wulkaniczne spadają na odległość 400 metrów od krateru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz