piątek, 12 marca 2021

Dwunasty paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna w 2021 roku

Dwunasty paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna w ciągu mniej niż miesiąca wystąpił w godzinach porannych 12 marca 2021 roku i był dość długotrwały. Obejmował fontanny lawy z SE Crater oraz kolumnę erupcyjną o oszacowanej wysokości 10 km, w tym opad popiołu i lapilli po wschodniej stronie wulkanu m.in. w Giarre, Milo, Fornazzo, Santa Venerina, Torre Archirafi, Zafferana Etnea. Zapoczątkowały go zintensyfikowana aktywność strombolijska z New SE Crater i aktywność eksplozywna z kraterów Bocca Nuova, Voragine i NE Crater, a także wzrost wulkanicznych drgań. Wylew lawy w kierunku Valle del Bove dotarł na wysokość około 1700 metrów. Erupcja w zasadzie ustało około godziny 11.15 rano. Szacunkowo minęły 54 godziny od poprzedniego pokazu siły sycylijskiego wulkanu. Widok z Borgio Giuliano, teren San Teodoro, zdj. Fernando Famiani. 

Obstawiam 14-15 marca na kolejny paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna. :-)

7 komentarzy:

  1. Ne wiem czy to już znasz - nieźle zrealizowany dokument australijskiej telewizji o tragicznej erupcji White Island:
    https://www.youtube.com/watch?v=fndcCyYzXKg
    Jest tu trochę dramatu i szukania winnych, ale w sumie pokazuje niejednoznaczność sytuacji, że niby trochę wcześniej wzrosła aktywność, ale nie na tyle, że to kogoś alarmowało. Wybuch był zdaje się freatyczny, a takie ciężko przewidywać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy to nie jest niepokojące,że Etna jest aż tak aktywna? Dopiero zaczynam przygodę z wulkanologią i chciałbym sie dowiedzieć co tak naprawdę się dzieje z tym wulkanem. Czy to normalne by Etna aż tak często pluła ogniem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Etna to najbardziej aktywny wulkan Europy. Praktycznie co roku coś się na niej dzieje, tylko nie zawsze z powstaniem kolumny popiołu. Obecny okres częstych wyrzutów jest faktycznie ciekawy, ale Etna miała w swojej historii różne zachowania. Nie ma teraz strumieni ławy zagrażających miasteczkom i nie ma zanosi się na powstanie nowego stożka gdzieś bliżej morza.

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedz. Fajny blog i zanosi sie na to,że będę go często odwiedzać :D

      Usuń
    3. Tak sie zastanawiam. Czytałem sporo o Laacher See i czy to jest superwulkan? Co strona to inaczej oceniana erupcja raz 6 w skali VEI raz 7 a z tego co wiem(Popraw mnie jeśli się mylę)to o superwulkanie jest mowa gdy erupcja miała co najmniej 7 stopni.

      Usuń
    4. Na tym blogu jest artykuł o Laacher See. Zresztą może bardziej szczegółowo odpowie ci autor bloga, bo ja jestem tylko czytelnikiem.

      Usuń