środa, 24 lutego 2021

Rój trzęsień ziemi na półwyspie Reykjanes

Rój trzęsień ziemi od rana na półwyspie Reykjanes. Najsilniejszy wstrząs o magnitudzie 5.7 miał miejsce dzisiaj o godzinie 10.05 3.3 km na południowy zachód od góry wulkanicznej Keilir wchodzącej w skład obszaru wulkanicznego (systemu szczelin) Krysuvik. Ostatnia erupcja bazaltowej lawy na tym terenie miała miejsce w XIV wieku. W trakcie mojej wizyty na Islandii w 2014 roku odwiedziłem tam obszar geotermalny Seltun, jezioro Kleifarvatn oraz kilka małych stożków wulkanicznych. Na Reykjanes roje trzęsień ziemi wskazujące na możliwość intruzji magmy w przeszłości się zdarzały (choćby w styczniu 2020 roku), ale póki co bez erupcji.

Dwie aktywne strefy trzęsień ziemi: na wschód od pod Fagradalsfjall oraz Núpshlíðarháls. Wstrząsy odczuwali m.in. mieszkańcy Reykjaviku.

Z kolei przelot w pobliżu miejsca wystąpienia najsilniejszych wstrząsów (Krysuvik, okolice Keilir) ujawnił obłoki pary - podobno w miejscu, gdzie ich do tej pory nie było. Nie wiadomo czy ma to jednak związek z rojem trzęsień ziemi. Od 10 rano naliczono ich łącznie 58. EDIT: precyzyjna lokalizacja tych kłębów pary to południowa część pola lawowego Dyngnahraun tuż pod wzniesieniem Lambafellsgja. Dzięki, Artur Surowiecki.

Będę monitorował sytuację. Islandczycy i rodacy mieszkający na Islandii mogą wręcz spodziewać się dalszych trzęsień ziemi.     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz