niedziela, 21 lutego 2021

Czwarty paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna w 2021 roku

Obstawiałem, że sycylijska Etna będzie miała kolejny paroksyzm erupcyjny w ten weekend i tym razem się nie pomyliłem. Od 5 dni mamy cykl paroksyzmów erupcyjnych wulkanu Etna! Wszystkie składniki są prawie identyczne jak w poprzednich: wysokie fontanny lawy sięgające wysokości od 300 metrów do 1 km, wysoka kolumna pary i popiołu oraz wyciek lawy w kierunku Valle del Bove. Do poprzednich paroksyzmów erupcyjnych wulkanu Etna doszło (dla przypomnienia): wieczorem 16 lutego, wczesnym rankiem 18 lutego oraz późnym rankiem 19 lutego 2021. 

Takie cykle erupcyjne wulkanu Etna miały już miejsce wcześniej np. w roku 2000 oraz w latach 2012-13 w odstępach czasowych od kilkunastu godzin do kilku dni. Magma dociera na powierzchnię z głębszych rezerwuarów produkując spektakularne fontanny lawy. Zdj. Giuseppe Torre.

Wulkan Pacaya w Gwatemali generował wczoraj obłoki popiołu sięgające wysokości 3 km. Pojawiła się spektakularna fontanna lawy z krateru stożka MacKenney.

Wznowienie aktywności erupcyjnej kamczackiego wulkanu Kluczewska Sopka - tym razem ze szczeliny erupcyjnej na północno-zachodnim zboczu. Tworzą się nowe stożki żużlowe, trwa emisja lawy. Dwa tygodnie od ustania efuzji lawy z centralnego krateru i już pobudka!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz