Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
czwartek, 29 listopada 2012
Erupcja Plosky Tolbachik (update)
Płynące na zachód wylewy lawy z wulkanu tarczowego Plosky Tolbachik zniszczyły dwa obozy badawcze zlokalizowane w odległości 10 km od miejsca erupcji pokrywając "Leningradskaya" IVS FED RAS i Centrum Gościnne Parku i Natury "Kamczackie wulkany". Chmura popiołu sięga wysokości 3.5 km. Opad popiołu jest silny, w dodatku znajdują się w nim toksyczne opary. Erupcję poprzedziła seria 267 płytkich trzęsień ziemi. Wylewy lawy są dwa: najbardziej wysunięty na północ ma długość 5 km, południowy rozciąga się na długość około 8 km. Zdjęcia satelitarne wskazują na dużą wydajność SO2, obecność anomalii termicznych oraz duży sygnał termalny będący zwiastunem erupcji szczelinowej.
Zdjęcia: Terra Modis oraz Dennis Budkov (świt nad Tołbaczik)
Co poza tym? Według "Saipan Tribune" 24 listopada rozpoczęła się intensywna aktywność wulkanu Pagan (Mariany). Nad wulkanem unosi się kolumna pary i gazu, ale to wcale jeszcze nie oznacza, że ma tam miejsce erupcja. Wulkan Pagan nie jest monitorowany przez instrumenty naziemne.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz