czwartek, 9 maja 2024

Oficjalny koniec erupcji szczelinowej Sundhnukagigar

                                        













Dzisiaj rano Islandczycy ogłosili oficjalny koniec erupcji szczelinowej Sundhnukagigar. Wczorajszy przelot dronem nie ujawnił obecności lawy w aktywnym kraterze. Obecna erupcja szczelinowa na półwyspie Reykjanes trwała przez 54 dni. Natomiast nadal trwa akumulacja magmy pod regionem Svartsengi i być może jeszcze w tym roku dojdzie do kolejnej epizodycznej erupcji szczelinowej (może nawet w najbliższych tygodniach). Zdj. Straży Cywilnej. 

W latach 2020-24 doszło łącznie do siedmiu erupcji szczelinowych na półwyspie Reykjanes: trzech systemu wulkanicznego Fagradalsfjall i czterech systemu wulkanicznego Reykjanes-Svarstengi. Być może w przyszłości dojdzie też do reaktywacji systemu wulkanicznego Krysuvik

Znajomy Remik wysłał mi kilka zdjęć Sileri, czyli jednego z kilku kraterów kompleksu wulkanicznego Dieng na Jawie (z ostatnią erupcją freatyczną w 2021 roku). Dieng jest jednym z najniebezpieczniejszych indonezyjskich wulkanów z uwagi na nagłe erupcje freatyczne i wysokie koncentracje gazów wulkanicznych takich jak CO2. Przykładowo erupcja freatyczna z krateru Sinila w 1979 roku uśmierciła 149 mieszkańców jego okolic. Zdj. Remik Thraen. 

Indonezyjski wulkan Ibu (Halmahera) został objęty trzecim stopniem alarmu ze względu na emisje popiołu sięgające wysokości 2 km. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz