wtorek, 30 kwietnia 2024

Drugi paroksyzm erupcyjny indonezyjskiego wulkanu Ruang w 2024 r.

                                                 

Nocą 30 kwietnia 2024 roku miał miejsce spektakularny paroksyzm erupcyjny indonezyjskiego wulkanu Ruang (Wyspy Sangihe, nie mylić z lepiej znanym jawajskim wulkanem Raung). Do poprzedniego paroksyzmu erupcyjnego Ruang doszło 17 kwietnia 2024 r, czyli 12 dni temu. Tamta erupcja poszerzyła krater centralny Gunung Ruang. O godzinie 01.15 w nocy lokalnego czasu wulkaniańska eksplozja wyemitowała wysoki obłok popiołu. O godzinie 02.35 fontanny lawy sięgały wysokości około 1 km ponad krater. W chmurze erupcyjnej widoczne były tysiące wulkanicznych błyskawic (tzw. brudna burza, elektryfikacja kolumny erupcyjnej). Wulkan wyrzucał bomby wulkaniczne nawet na odległość 2 km. Z jego zboczy schodziły masywne spływy piroklastyczne docierające do morza. Kolumna popiołu sięgała wysokości 5.8 km, ale w fazie najbardziej gwałtownej paroksyzmu (erupcji pliniańskiej, godzina około 01.57 w nocy) mogła sięgnąć wysokości aż 25 km, czyli stratosfery. Z powodu akumulacji popiołu zamknięte zostało międzynarodowe lotnisko w mieście Manado. Do silnych emisji popiołu z wulkanu doszło rankiem 30 kwietnia w godzinach 08.35 i 11.00 lokalnego czasu. W trakcie erupcji wulkaniańskiej (08.35 lokalnego czasu) obłok popiołu sięgnął wysokości 16 km i wygenerowane zostały masywne spływy piroklastyczne. Opad popiołu i lapilli miał miejsce w licznych wioskach na sąsiedniej wyspie Tagulandang. 

Wulkan objęty został czwartym stopniem alarmu. Istnieje zagrożenie powstania tsunami w przypadku gdy spływy piroklastyczne dotrą do morza. W wyniku obecnego paroksyzmu erupcyjnego zniszczeniu uległa nowa kopuła lawowa indonezyjskiego wulkanu. Paroksyzm erupcyjny Ruang został poprzedzony rojem wulkaniczno-tektonicznych trzęsień ziemi i drganiami harmonicznymi.

Według GeologyHub jedna z bomb wulkanicznych wyrzuconych przez Ruang w trakcie erupcji uderzyła w opuszczony dom w odległości 6 km od wulkanu zapalając go. Generalnie w zasadzie wszystkie domy na wyspie Ruang zostały wskutek erupcji zniszczone bądź uszkodzone. Zapadnięte pod wpływem opadu lapilli i popiołu dachy, wałęsające się psy w wioskach widmo Laingpatehi i Pumpente. 

Nie jest jeszcze pewne czy kwietniowa erupcja Ruang będzie pierwszą od 2011 roku (Puyehue-Cordon Caulle w Chile) 5 w skali VEI. 

Inne indonezyjskie wulkany, które obecnie wykazują mniejszą aktywność erupcyjną to Semeru, Marapi, Dukono, Ibu i Merapi.

Zdjęcia Zombie Plant, Welman Boba i in. 

No i zachęcam moich Czytelników i Czytelniczki do kawowego bądź patronackiego wsparcia (akurat na zbliżającą się majówkę), jeśli uznacie, że warto to zrobić. Z góry dziękuję. 

https://patronite.pl/wulkanyswiata

https://buycoffee.to/wulkanyswiata

2 komentarze:

  1. Czy ja tylko widze tu podobienstwo do erupcji Sommy z 79 roku naszej ery?

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie to wygląda na nagraniach. Wygląda na to, że przez jakiś czas na wyspie nie będzie się dało mieszkać.

    OdpowiedzUsuń