czwartek, 8 czerwca 2023

Trzeci stopień alarmu dla filipińskiego wulkanu Mayon

Jestem w rozjazdach, zatem dzisiaj krótko. Trzeci stopień alarmu dla filipińskiego wulkanu Mayon. Kopuła lawowa tego wulkanu zintensyfikowała w ostatnich dniach swoją aktywność. Rankiem 8 czerwca z wulkanu zeszły trzy małe spływy piroklastyczne docierając na odległość 1 km (wąwozami Bonga i Basud).

W związku z tym, że Mayon jest jednym z najniebezpieczniejszych filipińskich wulkanów zapadła decyzja o prewencyjnej ewakuacji 6000 mieszkańców z tzw. Permanent Danger Zone, 6-kilometrowej strefy wokół wulkanu. Pytanie czy w kolejnych godzinach wulkan zostanie objęty 4 stopniem alarmu i ewakuacje obejmą kolejne tysiące ludzi. Zdj. Ralph Jethro.

Już 7 czerwca Mayon wyemitował obłok popiołu na wysokość 3.3 km. 

EDIT: 12 czerwca z kopuły lawowej wulkanu Mayon schodzi rozgałęziający się na dwie części wylew lawy docierając do wąwozów Milsi i Basud. Póki co erupcja filipińskiego wulkanu to spokojna erupcja efuzywna (lawowa). Kopuła lawowa w wewnętrznym kraterze Mayon w nocy żarzy się. Spadają z niej rozżarzone lawiny.

Także 7 czerwca eksplozja wulkanu Sakurajima z krateru Minamidake wyemitowała popiół na wysokość 2.5 km.

Inną ciekawostką jest rozpoczęcie erupcji efuzywnej w kalderze Halemaumau hawajskiego wulkanu Kilauea, które miało miejsce 7 czerwca o godzinie 04.44 czasu HST. Otworzyły się szczeliny, powierzchnię kaldery zaczęła pokrywać lawa, miały miejsce niewysokie fontanny lawy. Póki co nie zanosi się na erupcję ze szczelin na zboczach tego słynnego wulkanu tarczowego. 

6 czerwca w rocznicę potężnej erupcji Katmai/ Novarupta (Alaska) w 1912 roku miał miejsce kryzys sejsmiczny na wulkanie Iliamna

8 czerwca o godzinie 15.37 czasu WIB doszło do erupcji indonezyjskiego wulkanu Anak Krakatau, która wyemitowała popiół na wysokość 1 km. 

Także w kolejnych dniach stożek żużlowy wulkanu Anak Krakatau (189 m. wysokości) emitował popiół np. 11 czerwca na wysokość 3.7 km. 

Nadal nie ruszyły poszukiwania Grzegorza Gawlika, który zaginął (prawdopodobnie zginął) na japońskim wulkanie Ontake 7 kwietnia 2023 r. Śladów Grega poszukiwała załoga śmigłowca 16 maja, ale bez rezultatu. Mam nadzieję, że zostaną wkrótce wznowione, o czym nie omieszkam tutaj poinformować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz