czwartek, 17 lutego 2022

Nowe ustalenia dotyczące erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai

Naukowcy z NASA ustalili, że kolumna erupcyjna z wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai sięgnęła wysokości 58 km, czyli mezosfery. Dla porównania potężna erupcja wulkanu Pinatubo w 1991 roku wygenerowała obłok erupcyjny o wysokości 35 km. Odgłos eksplozji z 15 stycznia 2022 roku zarejestrowały systemy monitoringu w UH-Mānoa na Big Hawaii rejestrujące infradźwięki za pomocą czujników ciśnienia i infradźwięków oraz czujników smartfonów. Do rejestracji infradźwięków pochodzących z wielkich eksplozji (wulkanicznych czy meteorów tj. w Czelabińsku 15 lutego 2013 roku) służy aplikacja RedVox Infrasound Recorder.

https://earthobservatory.nasa.gov/images/149474/tonga-volcano-plume-reached-the-mesosphere 

Kilka informacji wulkanicznych. 

Regularne eksplozje wulkaniańskie targają wulkanem Nevados de Chillan w Chile. 13 lutego z wulkanu zszedł niewielki spływ piroklastyczny, który dotarł na odległość 1.8 km.

15 lutego o godzinie 08.55 lokalnego czasu jeden z najaktywniejszych wulkanów w Indonezji, czyli Ibu na wyspie Halmahera wyemitował obłok popiołu o wysokości 2.1 km.

Wciąż trwa efuzywna erupcja szczelinowa wulkanu Wolf na wyspie Isabela (Wyspy Galapagos). Czas jej trwania to już ponad miesiąc. 

Gwatemalski wulkan Fuego pozostaje aktywny generując czasem silniejsze eksplozje i obłoki popiołu sięgające wysokości 4.5-4.8 km. Wylew lawy na jego południowym-południowo-zachodnim zboczu osiągnął długość 200 metrów. Zastanawiam się czy w tym roku dojdzie do paroksyzmu erupcyjnego Fuego ze spływami piroklastycznymi. Niewykluczone. 

Oswajam się powoli z mówieniem na żywo. Tym razem materiał w dużej mierze poświęcony kosmicznym wulkanom na Można Dzwonić.

https://www.youtube.com/watch?v=duffB0EnrD8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz