środa, 30 grudnia 2020

Ekstruzja nowej kopuły lawowej w kraterze karaibskiego wulkanu Soufriere

Po 41 latach spokoju (ostatnia erupcja eksplozywna w 1979 roku) nowa kopuła lawowa formuje się w kraterze wulkanu Soufriere (1220 metrów wysokości) na karaibskiej wyspie Saint Vincent. Jezioro kraterowe wyparowało. Ekstruzja kopuły lawowej na razie jest łagodna. Czyli obecnie mamy do czynienia ze spokojną aktywnością efuzywną ograniczoną do wnętrza krateru karaibskiego wulkanu. Nowa kopuła lawowa formuje się blisko starej uformowanej w trakcie erupcji eksplozywnej Soufriere w 1979 roku. 

Erupcje eksplozywne tego wulkanu, którym towarzyszyły spływy piroklastyczne miały miejsce w latach 1812, 1902 i 1979. W latach 1971-72 miała miejsce spokojna ekstruzja kopuły lawowej - czyli zbliżona sytuacja do tej, z którą mamy do czynienia obecnie. Ale aktywność eksplozywna wulkanu może nastąpić w przyszłości, czego nie da się wykluczyć. Co ciekawe, przed erupcją eksplozywną karaibskiego wulkanu w 1979 roku jezioro kraterowe zniknęło - już w 1976 roku go nie było. Zdj. UWISeismic Research wykonane 29 grudnia 2020. 

Soufriere na Saint Vincent to potencjalnie groźny wulkan. W wyniku jego destrukcyjnej erupcji piroklastycznej 6 maja 1902 roku zginęło 1680-2000 ludzi, w tym wielu rdzennych Karaibów. 

29 grudnia 2020 roku zasilane przez pojedynczą szczelinę erupcyjną z północno-zachodniej ściany krateru jezioro lawy w kalderze Halemaumau wulkanu Kilauea osiągnęło głębokość 179-180 metrów. Aktywność szczelinowa w ostatnich dniach osłabła, zmniejszyło się odgazowanie. Osobom, które przekraczają barierki, by zbliżyć się do jeziora lawy strażnicy parku wlepiają grzywny w wysokości minimum 150 dolarów. Mimo pandemii Covid19 niektórzy bogaci turyści latają helikopterami nad kalderą Halemaumau.

poniedziałek, 21 grudnia 2020

Erupcja lawowa w kalderze Halemaumau wulkanu Kilauea plus paroksyzm erupcyjny wulkanu Etna

Krótko po godzinie 09.30 lokalnego czasu miał miejsce rój trzęsień ziemi i zarejestrowana została deformacja gruntu na wulkanie Kilauea (Big Hawaii, Hawaje). Rozpoczęła się erupcja w kalderze Halema’uma’u. Podwyższony został stopień alarmu na Ostrzeżenie (Warning), a także kod awiacji na czerwony. Opad popiołu jest możliwy m.in. w Wood Valley, Pahala, Naalehu i Ocean View.

Na ścianach kaldery Halema’uma’u otworzyły się aktywne szczeliny erupcyjne. Zaczęło formować się nowe jezioro lawy w miejsce jeziora kraterowego, które wyparowało. Fontanna lawy z północnej szczeliny (północno-zachodnia ściana kaldery) sięgnęła wysokości około 50 metrów. Zdj. Hawaii Volcanoes NPS/Janice Wei.

22 grudnia jezioro lawy w kalderze Halemamau zasilane było już tylko przez dwie aktywne szczeliny erupcyjne na niższych ścianach kaldery.

Tego samego dnia o godzinie 16.41 czasu lokalnego wulkan Sakurajima (Kiusiu, Japonia) wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 2 km.  

Także dzisiaj od godziny 09.08 czasu UTC doszło do krótkiego paroksyzmu erupcyjnego wulkanu Etna z SE Crater. Duża pionowa kolumna erupcyjna była częściowo przesłonięta przez chmury. Widoczna była fontanna lawy. Czekam na dalsze informacje. Natomiast rankiem 22 grudnia miał miejsce trzeci paroksyzm erupcyjny Etny z New SE Crater obejmujący fontanny lawy oraz wylew lawy o dwóch rozgałęzieniach, w tym jednym skierowanym w kierunku stożka Monte Frumente Supino i stożków powstałych w wyniku erupcji w 2002 roku.

22 grudnia 2020 roku kamczacki wulkan Szywiełucz wygenerował obłok erupcyjny o wysokości 10 km.  

Trwa intensywna aktywność strombolijska japońskiego wulkanu Suwanosejima z krateru Otake. Obłoki popiołu sięgają wysokości 600 metrów - 1.2 km. 

18 grudnia 2020 roku na obrazach satelitarnych wykryto aktywność strombolijską wulkanu Tinakula (Wyspy Salomona, Oceania).

Zachęcam do sporadycznego wsparcia finansowego WŚ. Staram się jak mogę, by przekazywać informacje wartościowe, zweryfikowane i rzetelne, tudzież krzewić wiedzę o wulkanach i wszelkich tematach z nimi związanych.

https://patronite.pl/wulkanyswiata

poniedziałek, 14 grudnia 2020

Paroksyzmalna erupcja wulkanu Etna z SE Crater

W nocy z 13 na 14 grudnia doszło do paroksyzmalnej erupcji wulkanu Etna na Sycylii. Dość powiedzieć że siedziałem do drugiej w nocy zbierając o niej informacje, śledząc zdjęcia i nagrania. Około godziny 22 otworzyły się dwie szczeliny erupcyjne na południowym zboczu SE Crater Etny. Pojawiły się fontanny lawy sięgające wysokości 100 metrów. Kolumna popiołu sięgnęła oszacowanej wysokości 5 km. Aktywne szczeliny zasilały dwa wylewy lawy płynące w kierunku południowo-zachodnim i południowym (okolice Torre del Filosofo oraz stożka Monte Frumente Supino). Ich czoła zatrzymały się na wysokości mniej więcej 2850 metrów. Dziś o świcie SE Crater kontynuuje słabą aktywność strombolijską. Zdj. Emilio Messina.

Tej samej nocy aktywność strombolijska miała miejsce z wulkanu Sangay w Ekwadorze. 

Jeśli chcielibyście wesprzeć moją aktywność popularyzatorską związaną z wulkanami to zapraszam na mój profil Patronite

https://patronite.pl/wulkanyswiata

poniedziałek, 7 grudnia 2020

Trzecia w tym roku erupcja szczelinowa wulkanu Piton de la Fournaise

Trzecią w tym roku erupcję szczelinową wulkanu tarczowego Piton de la Fournaise zapoczątkował kryzys sejsmiczny oraz gwałtowna deformacja gruntu mające miejsce w nocy 7 grudnia 2020 roku. O godzinie 4.50-4.55 rano trzy pęknięcia erupcyjne otworzyły się na wysokości pomiędzy 2190 a 2300 metrów na południowo-zachodnim zboczu wulkanu. Pojawiły się niewielkie fontanny lawy (15 metrów wysokości) i liczne wylewy lawy. Obecnie aktywne jest tylko jedno centrum erupcyjne. Do poprzednich erupcji Piton de la Fournaise doszło w lutym i kwietniu 2020 roku. To jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, wybuchający kilka razy w ciągu jednego roku. Zdj. OVPF/IPGP

5 grudnia o godzinie 18.44 lokalnego czasu popiół wyemitował wulkan Villarrica w Chile. 

Przy okazji ostrzeżenie jak nie pisać artykułów o wulkanach. Zwróciłem ostatnio uwagę na ten artykuł. Oczywiście czysto panikarski, wieszczący jakiś straszliwy armageddon. Nie dzieje się absolutnie nic niepokojącego. Miała miejsce jedna silniejsza erupcja wulkanu Lewotolo na indonezyjskiej wyspie Lembata, która została mocniej nagłośniona (także przeze mnie), a dziennikarz uznał że wybucha 'wulkan za wulkanem', choć opisywane w artykule erupcje wulkanów Telica czy Sakurajima nie były ani duże, ani spektakularne. Pomijam już sam fakt, że Etna czy Sakurajima są w stanie erupcji w zasadzie codziennie. Na co dzień wybucha na Ziemi ponad 20 wulkanów np. Fuego czy Stromboli. I to nie budzi żadnego zdziwienia, gdyż Ziemia jest geologicznie aktywna. Takie artykuły służą jedynie do podkręcania sensacji i siania paniki. Liczy się tylko klikalność i zarabianie kasy na reklamach, a nie rzetelne wnioski, etc. 

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2020-12-05/dzieje-sie-cos-niepokojacego-wybucha-wulkan-za-wulkanem-a-ziemia-mocno-sie-trzesie/?fbclid=IwAR13Wbj2mT87VdmUNWMmjHhQyizSyt6w1FQUoCE4CnNx21pZ0swVeY_dkaM

wtorek, 1 grudnia 2020

Spływy piroklastyczne z wulkanu Semeru

Zintensyfikowała się w ostatnich dniach aktywność efuzywno-eksplozywna jawajskiego wulkanu Semeru. Od 28 listopada z wulkanu schodzą sporadyczne spływy piroklastyczne. 1 grudnia o godzinie 03.00 lokalnego czasu kolumna erupcyjna nad wulkanem sięgnęła wysokości 15 km, a z południowo-wschodniego zbocza Gunung Semeru zszedł spektakularny spływ piroklastyczny, który dotarł na maksymalną odległość 11 km. Zdj. Rizal M.

1 grudnia wciąż trwa słaba już aktywność erupcyjna wulkanu Lewotolo na wyspie Lembata. 

Od 30 listopada 2020 roku mają miejsce niemal ciągłe emisje popiołu z wulkanu Telica w Nikaragui. Obłoki brązowawego popiołu z aktywnego krateru sięgają wysokości 1.5 km. 

2 grudnia japoński wulkan Sakurajima w trakcie eksplozji wulkaniańskiej wyemitował obłok popiołu o wysokości ponad 2 km.