piątek, 14 sierpnia 2020

Przepiękna kurylska kaldera Yankicha na wyspie Ushishir

Są takie wulkaniczne miejsca na Ziemi, które zachwycają swoją niedostępnością i geologicznym pięknem. Jednym z takich miejsc jest maleńka (średnica zaledwie 2 km) i bezludna wyspa Ushishir (Ushishur, "gorące źródło" w języku rdzennych Ajnów) w archipelagu rosyjskich Kuryli. Formuje ją otwarta na południe i wypełniona wodą kaldera zwana Yankicha o szerokości 1.6 km, w której uformowały się cztery kopuły lawowe. Na południowo-wschodnim brzegu  znajdują się aktywne fumarole. Warto tutaj dodać, iż ów obszar geotermalny był świętym miejscem dla rdzennych Ajnów w XVIII i XIX wieku, gdzie inicjowali szamańskie rytuały. To na tym obszarze geotermalnym doszło w lipcu 1884 roku do eksplozji freatycznej. Sama kaldera Yankicha została uformowana w wyniku erupcji około 9400 lat temu.

Zachwyciłem się ostatnio zdjęciami znakomitego fotografa Daniela Kordana z tego miejsca. Kuryle oferują wiele spektakularnych miejsc, w tym wulkany wyspy Onekotan czy pumeksowe klify wyspy Iturup. Także kaldera Yankicha jest niezwykła. Zamieszkują ją ciekawskie i urocze lisy arktyczne, wysepka często tonie w morskiej mgle, co nadaje jej nierzeczywistego klimatu. Jedną z atrakcji wyspy jest także morska grota zwana Szmaragdową (Emerald Grotto). Oprócz sympatycznych lisów arktycznych na Ushishir bytują również lwy morskie, foki i morskie ptaki np. nurniczki wąsate, fulmary czy kittiwakes.

Zdjęcia utalentowanego fotografa Daniela Kordana z tego miejsca zachwycają - zwłaszcza panorama Yankicha z drona. Dla równowagi wrzucę jeszcze zdjęcie kaldery Tao-Rusyr i stożka Krenitsyn Peak na wyspie Onekotan. Wyobraźcie sobie, że jesteście w takim miejscu. Marzenie - dla mnie raczej nie do zrealizowania, głównie ze względów finansowych. Chociaż może kiedyś?

https://danielkordan.com/

W ciągu ostatnich kilku dni miały miejsce emisje popiołu z wulkanu Sinabung (Sumatra, Indonezja), m.in. 14 sierpnia o godzinie 10.30 lokalnego czasu wulkan wyemitował obłok popiołu o wysokości 2 km. W ciągu najbliższych dni spodziewam się następnych erupcji. Jeśli lada dzień dojdzie do silnego paroksyzmu erupcyjnego Sinabung to będę o tym informował.

Etna (Sycylia, Włochy) - aktywność strombolijska ma miejsce w New SE Crater (otwór erupcyjny w siodle, tzw. saddle vent) oraz w kraterze Voragine.

1 komentarz:

  1. Zdjęcia niesamowite i miejsce magiczne.Trudno uwierzyć ,że istnieją tak piękne miejsca gdy upał nie do zniesienia a wokoło żółto od suszy.

    OdpowiedzUsuń