środa, 3 lipca 2019

Silna erupcja wulkanu Stromboli - przynajmniej jedna osoba zabita

Dzisiaj po południu w godzinach 16:46, 16:54 i 17:03 trzy silne eksplozje targnęły zachodnią stroną wulkanu Stromboli generując obłok erupcyjny o wysokości 3-5 km. Wulkan wyrzucił rozżarzone bomby wulkaniczne zabijając przynajmniej jednego turystę i raniąc dwóch kolejnych. Opad bomb wulkanicznych i lapilli wywołał pożary wegetacji na zboczach wulkanu. Panika wybuchła wśród mieszkańców wioski Ginostra, spanikowani turyści rzucali się do ucieczki w stronę morza albo chronili w domach. Takie silne eksplozje są rzadkie dla Stromboli, ale zdarzają się np. paroksyzm erupcyjny wulkanu z 11 września 1930 roku, który obejmował spływy piroklastyczne zabił przynajmniej 6 osób. Erupcja z godziny 16.46 była najsilniejszą eksplozją wulkanu Stromboli od marca 2007 roku.

Zdj. ANSA, Paolo Pisano i Anil Chaney.

Obecnie wulkanem targają częste i umiarkowane/duże eksplozje strombolijskie. Wylew lawy jest obecny w górnej części Sciara del Fuoco. Erupcja z godziny 16.46 (14:46 czasu UTC) zniszczyła stożek żużlowy na obszarze północnego krateru. Doszło do niej wskutek nagłego napływu bogatej w gaz świeżej magmy.

Dostęp do wierzchołka wulkanu zostaje zamknięty aż do odwołania. Ofiara śmiertelna musiała być na zboczu wulkanu w chwili erupcji, choć wyczytałem też z innego źródła że zginęła w wiosce Ginostra. Ta informacja wymaga późniejszej weryfikacji.

W pobliżu wioski Ginostra zginął 35-letni Sycylijczyk z Milazzo Massimo Imbesi, który w chwili erupcji przekroczył wysokość 400 metrów ponad którą wymagana jest obecność przewodnika. Inna sprawa że gdyby towarzyszył mu przewodnik byłyby zapewne dwa trupy. Towarzyszył mu przyjaciel z Brazylii, który został ciężko ranny. Autopsja ujawniła że Massimo zginął upadając na ostry kawałek lawy. Z tego co się zorientowałem nie była to jego pierwsza wizyta na wulkanie (zdjęcie na Facebooku z kolegą na wierzchołku Stromboli zrobione w 2013 roku). Do świtu trwało gaszenie pożarów wegetacji na zboczach wulkanu. Na wyspie Stromboli słynnej dzięki filmowi Roberta Rosseliniego z 1950 roku mieszka stale około 500 mieszkańców.

Jeszcze krótko o ofierze wczorajszej erupcji, bo pojawiają się nowe fakty. 35-letni Massimo Imbesi pasjonował się morzem i uwielbiał wulkan Stromboli. Ktoś na jego profilu napisał że zginął na szlaku prowadzącym do obserwatorium poniżej wysokości 400 metrów (Punta Corvo). To miejsce uchodzi za bezpieczne i nie wymaga obecności przewodnika. Towarzyszył mu przyjaciel z Brazylii, którego odnaleziono odwodnionego i w stanie szoku. Mężczyźni wybrali się na wulkan w celu robienia zdjęć. Prawdopodobna przyczyna śmierci Włocha to po prostu upadek na ostry kawałek lawy w chwili paniki. Warto tutaj dodać że gdyby paroksyzm erupcyjny miał miejsce wieczorem mogło zginąć wielu ludzi, gdyż to wówczas grupy turystów ruszają na szczyt Stromboli wraz z przewodnikami by obserwować eksplozje wulkanu.

Paroksyzm erupcyjny o godzinie 16.46 zapoczątkowany został eksplozją ogromnego bąbla lawy wyrzucającą rozżarzone fragmenty lawy rozmaitych rozmiarów o temperaturze sięgającej 1000 stopni Celsjusza. Znaczna część północnej terasy krateru wraz ze stożkiem żużlowym uległa zniszczeniu. Kolumna erupcyjna sięgnęła wysokości 3-5 km i przybrała kształt grzyba. Odłamki balistyczne i popiół opadają na wioskę Ginostra i do morza pod Sciara del Fuoco. Część krateru wraz ze stożkiem żużlowym zapada się zasilając spływ piroklastyczny docierający do morza. Opadające fragmenty materiału piroklastycznego spowodowały szereg pożarów wysuszonej wegetacji na zboczach Stromboli.

W dniach 2 i 3 lipca 2019 roku doszło do dwóch eksplozji z NE Crater wulkanu Etna.

2 komentarze:

  1. Młody Sycylijczyk który zginął podczas wybuchu Stromboli 3 lipca 2019 znajdował się na ogólnodostępnej ścieżce prowadzącej z wioski Ginostra do punktu obserwacyjnego Punta dei Corvi, skąd można prowadzić obserwację Sciara del Fuoco. A więc nie znajdował się na powyżej wysokości niedozwolonej. Niestety, pech. W tym filmiku widać, że jest to bezpieczna i łatwa ścieżka. O ile oczywiście nie nastąpi erupcja stulecia... https://www.youtube.com/watch?time_continue=130&v=yvhVdZZ4U20 Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W pewnym momencie pisząc o tej erupcji natrafiłem na gąszcz sprzecznych informacji. Dzięki za linka.

      Usuń