wtorek, 30 czerwca 2015

Mała erupcja wulkanu Hakone

Podniesiono alarm na stopień trzeci dla wulkanu Hakone w Japonii na południowy zachód od Tokio z powodu prawdopodobnej małej erupcji freatycznej. Potwierdzono emisję popiołu z obszaru Hakone, który słynie z aktywności geotermalnej, a w ostatnich miesiącach emitował znaczne ilości pary. Uformował się nowy krater emitujący parę i gaz. Miała miejsce lawina. Przed ostrzeżeniem miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 3.3 M o godzinie 6.56 w dystrykcie Hakone, Yumoto, prefektura Kanagawa. Wspinacze wybierający się na pobliski wulkan Fudżi powinni nosić hełmy. Czy erupcja freatyczna Hakone okaże się incydentalna czy stanie się prekursorem przyszłej erupcji magmowej czas pokaże.

wtorek, 23 czerwca 2015

Aktywność wulkaniczna w dniach 16-22 VI 2015

- Kuchinoerabujima (Japonia, Wyspy Riuku) - 18 czerwca 2015 roku miała miejsce kolejna erupcja z krateru Shindake, której sygnał wychwyciły stacje sejsmiczne. Eksplozja nie była widoczna z powodu pokrywy chmur. Ewakuowani mieszkańcy wyspy nadal nie mogą na nią wrócić.

- Wolf (Isabela, Wyspy Galapagos) - Mijają 4 tygodnie od rozpoczęcia erupcji lawowej wulkanu tarczowego Wolf. Wygląda jednak na to iż od 13 czerwca erupcja ma miejsce z otworów erupcyjnych wewnątrz kaldery wulkanu, co mogła spowodować propagacja dajki. Nowe wylewy lawy pokrywają wylewy lawy z 1982 roku na powierzchni kaldery.

- Ubinas (Peru) - 20 czerwca rozpoczęła się seria niewielkich eksplozji i emisji popiołu z wulkanu Ubinas w Peru. Od początku czerwca miał miejsce wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu.

- Manam (Papua Nowa Gwinea) - Faza umiarkowanej aktywności eksplozywnej wulkanu Manam trwa od końca marca bieżącego roku.

- Raung (Jawa, Indonezja) - Aktywność strombolijska w kalderze wulkanu. EDIT: 28 czerwca 2015 roku miała miejsce erupcja wulkanu Raung, która wygenerowała obłok popiołu sięgający wysokości 3.5 km. Opad popiołu miał miejsce w wioskach oddalonych od Raung do 10 km.

- Pacaya (Gwatemala) - Akywność strombolijska w kraterze Mackenney. Intensywne odgazowanie, niewielkie emisje popiołu, żarzenie się w nocy, wulkaniczne drgania.

- Vulcano (Włochy, Wyspy Liparyjskie) - 14 kwietnia 2015 roku 9-letni chłopiec z Francji bawiący się na plaży Porto Levante w pobliżu słynnego mulistego kąpieliska na wyspie Vulcano nawdychał się CO2, zemdlał i omal nie umarł. Nie było wiatru, zatem dwutlenek węgla zgromadził się przy ziemi. Chłopca szybko przetransportowano do szpitala na Lipari.

wtorek, 16 czerwca 2015

Asama, Bulusan i Sinabung

1) Asama (Honsiu, Japonia) - Rankiem o godzinie 9 lokalnego czasu doszło do niewielkiego wybuchu wulkanu Asama (na zdjęciu) na wyspie Honsiu. Lekki opad popiołu miał miejsce 4 km na północ od wulkanu. Krótka faza wzrostu sejsmiczności poprzedziła erupcję. Być może erupcja Asama miała charakter freatyczny bez udziału lub z niewielkim udziałem magmy.

2) Bulusan (Filipiny) - Dwie eksplozje freatyczne wulkanu Bulusan o godzinach 11.02 i 11.20 lokalnego czasu. W wyniku pierwszej eksplozji, która trwała dziesięć minut wygenerowany został obłok pary i popiołu sięgający wysokości 1 km.

3) Sinabung (Sumatra, Indonezja) - W poniedziałek ewakuowano 1200 mieszkańców okolic wulkanu Sinabung. Naliczono 28 spływów piroklastycznych. Ewakuowanych jest obecnie łącznie 4000 ludzi. Tysiące mieszkańców nie chce opuszczać swoich domostw ani upraw pomimo ostrzeżeń o możliwej potężnej erupcji Gunung Sinabung. Wierzą że w krytycznej sytuacji uda im się uciec.

sobota, 13 czerwca 2015

Nisyros 2015 - wyprawa

Po ubiegłorocznej wizycie na Santorini i Nea Kameni zapragnąłem zobaczyć kolejny grecki wulkan, który uchodzi za drzemiący. Jeśli wybieracie się w przyszłości na Kos to uczyńcie z wizyty na Nisyros żelazny punkt programu. Nisyros wybuchał hydrotremalnie czterokrotnie (wszystkie erupcje wulkanu 2 w skali VEI): w 1422 roku, w 1871 roku, w czerwcu 1873 roku do 26 września 1873 roku i 25 września 1888 roku (plus minus 4 dni) z krateru Polyvotis Micros. Eksplozje hydrotermalne w kraterze Stefanos miały miejsce w latach 1000-2000 p.n.e - średnica krateru 300 metrów, głębokość 25 metrów. O tym że Nisyros jest potencjalnie aktywnym wulkanem świadczył chociażby kryzys sejsmiczny w pobliżu wyspy w listopadzie/grudniu 2012 roku (ponad 2000 mikro-trzęsień ziemi). Eksplozje freatyczne w kalderze Nisyros w 1871 roku uformowały stożek popiołu i krater niszcząc owocowe ogrody w Rammos. Eksplozjom towarzyszyły trzęsienia ziemi oraz pomarańczowe & żółte płomienie. Pięć post-kalderowych kopuł lawowych zajmuje zachodnią część kaldery Nisyros o szerokości 3-4 km. W trakcie trzydniowej erupcji Nisyros w 1873 roku uformował się krater o średnicy 6-7 metrów - miało miejsce wyrzucanie popiołu i ciemnego mułu. W trakcie erupcji Nisyros w 1888 roku doszło do wyrzucania mułu, pary i lapilli.

Aby wejść do krateru Stefanos i pospacerować wokół niego trzeba zapłacić 3 euro (nie bójcie się tabliczki "wstęp do krateru na własne ryzyko"). Niemniej wrażenia gwarantowane: fantastyczna szczelina w jednej z jego ścian, do której oczywiście wlazłem, pomniejsze kratery, aktywne fumarole, bulgoczący muł. Coś pięknego. Więcej zdjęć jutro na Volcanic Landscapes.

Całość galerii z Nisyros: http://volcanic-landscapes.blogspot.com/2015/06/nisyros-volcano-part-ii-greece-7th-june.html

http://volcanic-landscapes.blogspot.com/2015/06/nisyros-volcano-greece-7th-june-2015.html

Kos i Gyali (Yali) 2015 - wyprawa

Na grecką wyspę Kos, która nieodmiennie kojarzy się z masową turystyką i plażowaniem wybrałem się tak naprawdę z zamiarem dotarcia na Nisyros. O Nisyros będzie później, zajmijmy się przeszłością wulkaniczną Kos. Global Volcanism Program klasyfikuje Kos jako wulkan ze względu na aktywność geotermalną. Do struktur wulkanicznych obecnych na Kos należy plejstoceńska kaldera Kamari oraz post-kalderowa kopuła lawowa Mount Zini przy zatoce Kefalos. Potężna erupcja wulkaniczna tzw. Kos Plateau Tuff (KPT) 160 000 lat temu uformowała kalderę o nieznanej średnicy pomiędzy Kos a Nisyros. Zresztą jeśli dotrzecie do Kefalos to z całą pewnością natkniecie się na warstwy pumeksu - owe ryolitowe ignimbryty są obecne na Kos, Nisyros, Kalymnos, a także na półwyspach Datça i Bodrum w Turcji. Wspomniana ogromna erupcja miała miejsce ze stratowulkanu, którego pozostałości stanowią wysepki Pachia i Pyrogusa oraz morskie wulkaniczne skały Nisyros. Wyprodukowała minimum 60 km sześciennych ryolitowej magmy. Aktywność geotermalna na Kos obejmuje solfatary emitujące siarkowodór oraz cienkie depozyty siarkowe. Brak erupcji na Kos w holocenie.

Wulkaniczna wysepka Gyali (Yali) jest doskonale widoczna w trakcie rejsu z Kardameny na Kos do Mandraki na Nisyros. Na Gyali znajduje się trzecia największa kopalnia pumeksu na świecie. Tam wydobywa się pumeks i perlit, tam też pracują mieszkańcy Nisyros. Najprościej na Gyali dostać się poprzez nocleg w Mandraki, poranne wyjście do portu i namówienie pracowników, aby chętnego eksploracji Yali zawieźli na ów skrawek lądu. Warto też poprosić o zezwolenie na robienie zdjęć. Północno-wschodnia część Gyali jest zbudowana z ryolitowych obsydianowych wylewów lawy, natomiast południowo-zachodnia część z pumeksu. Obie części łączy wąski przesmyk. Na Yali odnajdziemy także dwie plaże. Najwyższa kopuła lawowa na wyspie wznosi się na wysokość 180 metrów.

Na zdjęciach wysepka Gyali oraz jej krajobraz, post-kalderowa kopuła lawowa Zini na Kos oraz ignimbryty w okolicach Kefalos Bay.

I jeszcze jedno nie związane z wulkanami: kwestia uchodźców z Syrii, Pakistanu i Afganistanu na Kos. Obecnie na wyspie przebywa 400 imigrantów. Koczują i śpią w okolicy posterunku policji w Kos oraz w opuszczonym hotelu na obrzeżu stolicy wyspy. Reakcje brytyjskich tabloidów co do skali tego zjawiska okazały się przesadzone. Jednak Europa musi czym prędzej zadać sobie pytanie: czy uchodźców przyjąć czy bronić się przed ich napływem?

Zdjęcia 1) Kos - http://volcanic-landscapes.blogspot.com/2015/06/kos-island-volcano-june-2015.html

2) Gyali/ Yali - http://volcanic-landscapes.blogspot.com/2015/06/gyali-yali-island-7th-june-2015.html

Aktywność wulkaniczna w dniach 6-13 czerwca 2015 roku

Wybrałem się na grecki wulkan Nisyros (o czym później), zatem skrótowo czas na aktualizację:

1) Asama (Japonia) - Podwyższenie alarmu dla wulkanu na drugi ze względu na wzrost aktywności sejsmicznej i emisji SO2. Możliwość przyszłej niewielkiej erupcji.

2) Zhupanovsky (Żupanowski, Kamczatka) - 8 czerwca 2015 roku erupcja wulkanu Żupanowski z chmurą erupcyjną sięgającą wysokości 6 km.

3) Barren Island (Andamany, Indie) - Niewielka erupcja wulkanu Barren Island trwa od kwietnia 2015 roku. 6 czerwca chmura erupcyjna nad Barren Island sięga wysokości 3 km. Na zdj. emisje pary z wulkanu Barren Island 27 kwietnia 2015 roku.

4) Karangetang (Siau, Indonezja) - Pojedynczy wylew lawy z wierzchołka wulkanu, a także rozżarzone lawiny.

5) Sinabung (Sumatra, Indonezja) - Ekstruzja kopuły lawowej. Małe i umiarkowane spływy piroklastyczne w ubiegłym tygodniu. Ewakuacja mieszkańców wiosek Bekerah, Berastepu, Gamber, Gurukinayan, Kutatengah, Simacem, Sukameriah i Sibintun.

Przed chwilą rozpoczęła się erupcja wulkanu San Cristobal w Nikaragui.

piątek, 5 czerwca 2015

Efuzja lawy z wulkanu Fuego

4 czerwca 2015 roku wulkan Fuego w Gwatemali wyprodukował dwa wylewy lawy o długości 400 i 700 metrów. 5 czerwca o godzinie 4.25 lokalnego czasu Fuego targnęła eksplozja generująca obłok popiołu sięgający wysokości 5 km. Rozpoczęła się erupcja lawowa wulkanu obejmująca dwa wylewy lawy: jeden o długości 1.3 km w kierunku kanionu Trinidad i drugi o długości 600 metrów w kierunku kanionu Santa Teresa. Fuego objęty jest żółtym (umiarkowanym) stopniem alarmu. Możliwość zejścia spływów piroklastycznych trzeba brać pod uwagę.

Restrykcje dotyczące pola lawy Holuhraun zostały zniesione. Można tam już podróżować i zwiedzać przepiękny lawowy krajobraz.