poniedziałek, 30 stycznia 2023

Uformowanie się nowego jeziora lawy wulkanu Erta Ale

27 stycznia do Northern Pit Crater wulkanu Erta Ale w Etiopii powróciło aktywne jezioro lawy (pierwsze od 1974 roku, czyli prawie od 50 lat). Zazwyczaj jezioro lawy etiopskiego wulkanu wrzało w Southern Pit Crater (południowym kraterze zapadliskowym). Wzdłuż aktywnej szczeliny formuje się nowy stożek. Lawa pokrywa obecnie około 350 metrów powierzchni, a oszacowana głębokość jeziora lawy to 15 metrów. Aktywny pozostaje stożek hornito w Southern Pit Crater. Zastanawiam się czy w najbliższych dniach nie dojdzie do przelania się jeziora lawy poza krater. Źródło: Enku Mulugeta.

28 stycznia kurylski wulkan Chikurachki (Paramuszyr) obłok popiołu o wysokości 2.7 km, a 29 stycznia 4.3 km. Także wulkanem Ebeko targają codzienne wulkaniańskie eksplozje doskonale widoczne z Siewiero-kurylska. 

Wulkan Cotopaxi w Ekwadorze emitował ostatnio obłoki popiołu o wysokości 6.4-6.7 km. Z racji tego, że wulkan jest obecnie aktywny wspinaczka na niego nie jest dozwolona. 

25 stycznia Japońska Straż Przybrzeżna zarejestrowała emisje popiołu z wulkanu Nishinoshima (Japonia, na zdjęciu). Jak widać ten wyspiarski wulkan wciąż jest aktywny.

Podniesienie stopnia alarmu dla chilijskiego wulkanu Lascar ze względu na aktywność sejsmiczną. Ten wulkan potrafi potężnie wybuchnąć, co udowodnił w 1993 roku (4 w skali VEI).

poniedziałek, 23 stycznia 2023

Robin George Andrews "Super Volcanoes" - recenzja

                                                   
Zawsze ubolewałem, że na polskim rynku wydawniczym jest tak mało książek popularnonaukowych stricte poświęconych wulkanom i ich aktywności. Zdarzają się książeczki dla dzieci czy rozdziały o wulkanach w książkach geologicznych, jednakże brakuje nawet przetłumaczonych książek wulkanicznych. Cóż, nie mamy w Polsce aktywnych wulkanów, stąd zapotrzebowanie na książki wulkanologiczne jest u nas niskie. Półki w księgarniach uginają się od książek astrofizycznych, matematycznych, biologicznych, psychologicznych czy medycznych, a wulkany nadal pozostają w cieniu (próbowałem oddać głos wyspiarskim wulkanom w "Sekretach wysp wulkanicznych", z jakim skutkiem niech oceni to potencjalny Czytelnik). Sam aby poczytać co nieco o wulkanach muszę sięgać po książki anglojęzyczne napisane przez wulkanologów z USA, Australii czy Wielkiej Brytanii. "Super Volcanoes" wulkanologa i dziennikarza z Londynu Robina Andrewsa otrzymałem od siostry w prezencie. Książka mnie na swój sposób zauroczyła. 

Tytuł "Superwulkany" jest nieco mylący, bo nie jest to książka wyłącznie o ogromnych płaskich kalderach zdolnych do supererupcji a la Taupo czy Yellowstone. Ta książka to wciągająca podróż zarówno po ziemskich, jak i pozaziemskich wulkanach (Księżyc, Mars, Wenus, Io, kriowulkany na Enceladusie czy Ceres, itd.) Andrews definitywnie chce zafascynować czytelnika zjawiskiem wulkanizmu i robi to z ogromnym entuzjazmem. Cztery pierwsze rozdziały dotyczą wulkanów na Ziemi. Dokładnie zostaje omówiona niszczycielska erupcja szczelinowa Leilani Estates wulkanu Kilauea w 2018 roku. Cały rozdział zostaje poświęcony kalderze Yellowstone i innym superwulkanom. Kolejny dotyczy najdziwniejszego wulkanu na Ziemi, czyli Ol Doinyo Lengai w Tanzanii (wulkan ten emituje chłodną lawę karbonatytową), wspomniane zostają także wulkany w Etiopii (jezioro lawy wulkanu Erta Ale, martwy, tudzież całkowicie sterylny (brak oznak jakiegokolwiek życia biologicznego) krater Dallol w Kotlinie Danakilskiej. Zafascynował mnie kolejny rozdział o podmorskich wulkanach takich jak West Mata, Kavachi, Havre, Kolumbo oraz o podmorskich kominach hydrotermalnych będących ostoją ekstremofilnego życia. Kolejne rozdziały dotyczą wspomnianego już wulkanizmu w Układzie Słonecznym (planetarny i księżycowy wulkanizm to coś pięknego, pobudzającego wyobraźnię). Także w pewnym sensie "Super Volcanoes" to książka interdyscyplinarna. 

Dużo informacji poświęca Andrews naukowcom (już zmarłym i jeszcze żyjącym). Tutaj warto wymienić choćby Thomasa Jaggara, założyciela Hawaiian Volcano Observatory czy Marie Tharp, która zidentyfikowała Grzbiet Śródatlantycki. Książka jest też bogata w wywiady z wulkanologami np. z Mike Polandem z Yellowstone Volcano Observatory (YVO), Kate Laxton próbującą zdobyć próbki karbonatytowej lawy z krateru Ol Doinyo Lengai czy z Lindą Morabito, która w latach 80-tych odkrywała wulkanizm na księżycu Jowisza, Io. Intrygujący jest styl pisania Robina Andrewsa: zwięzły, precyzyjny, ale też często zabawny, poetycki. Są tutaj humorystyczne aluzje do "Gwiezdnych wojen" czy H.P. Lovecrafta.

Świetna i ogromnie przystępna książka nie tylko o superwulkanach, ale o tym, że wulkany są super! Na zdjęciu Renana Ozturka wspomniany w książce wulkan Mount Michael (Sandwich Południowy).

Przy okazji dzisiaj mamy 50-lecie erupcji szczelinowej Heimaey na Islandii, która rozpoczęła się 23 stycznia 1973 roku. Ależ ten czas płynie! Nigdy nie zapomnę filmów i zdjęć z tego zagrażającego portowemu miasteczku wycieku lawy, które nakręcili/zrobili Maurice i Katia Krafft.

piątek, 20 stycznia 2023

Rocznica potężnej erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai

                                             

15 stycznia 2023 roku minął rok od erupcji wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga. Erupcji pod wieloma względami rekordowej: kolumna erupcyjna o wysokości 58 km, która dotarła aż do mezosfery. Wygenerowanie fal tsunami przez falę uderzeniową na wszystkich oceanach Ziemi. Owa fala uderzeniowa kilkukrotnie (5 razy!) okrążyła glob. Gigantyczna emisja pary wodnej do stratosfery, która może chwilowo wzmocnić antropogeniczne zmiany klimatyczne. Wyemitowanie do stratosfery jedynie 400 000 ton dwutlenku siarki - za mało, by okresowo schłodzić klimat. Wytworzenie blisko 400 000 wulkanicznych błyskawic w ciągu 6 godzin. Wreszcie zapadnięcie się kolumny erupcyjnej w kulminacyjnej fazie erupcji wygenerowało podmorskie spływy piroklastyczne docierające na odległość 80-100 km i uszkadzające podmorski kabel światłowodowy. Gwałtowność erupcji z 15 stycznia 2022 roku wzmocniła interakcja magmy o temperaturze około 1150 stopni C z wodą, która wdarła się do zapadniętej kaldery wulkanu. Objętość wyemitowanego materiału wulkanicznego to 9.5 km sześciennych.

Udźwiękowienie erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai dokonane przez muzyka Jamiego Perera. Przerażający dark ambient.

https://soundcloud.com/esa/data-sonification-of-hunga-tonga-volcanic-eruption 

Zdj. Sung-Hyun Park/Korea Polar Research Institute, ESA.

Erupcja z 15 stycznia pozostawiła krawędź wierzchołka podmorskiego wulkanu o średnicy 6 km w zasadzie nietkniętą, jednakże w wyniku wybuchu doszło do gwałtownego wyemitowania oszacowanych 7.1 km sześciennych magmy oraz powstania kaldery (dziury) o średnicy 4 km i głębokości 1 km. Najwyższe tsunami wygenerował zapewne kolaps kaldery, co skutkowało wdarciem się wody do otworu erupcyjnego. I w tym momencie warto zwrócić uwagę na inne podmorskie bądź częściowo podmorskie wulkany, których przyszłe erupcje mogą wygenerować fale tsunami (np. Kolumbo w Grecji) czy uszkodzić podmorskie kable światłowodowe. Jedno jest pewne: porównywana do erupcji indonezyjskiego wulkanu Krakatau w 1883 roku erupcja Hunga Tonga-Hunga Ha'apai na stałe zapisała się już w historii wulkanologii. Więcej w poniższym artykule:

https://theconversation.com/a-year-on-we-know-why-the-tongan-eruption-was-so-violent-its-a-wake-up-call-to-watch-other-submarine-volcanoes-175734?fbclid=IwAR3XVnijjoGYd03BH3IZtmHJoWdtl-k18IMFb5ujx4Wq9y_pGh-DG9iztEo 

Sam gdy opisywałem ją w "Sekretach wysp wulkanicznych" to zdawałem sobie sprawę, że to nie koniec danych jej dotyczących. Badania wybuchu tongijskiego wulkanu wciąż trwają. I na pewno będą trwały jeszcze bardzo długo. 

Jako ilustracja tekstu także zdjęcie zlodowaciałego wulkanu Mount Michael na subantarktycznej wyspie Saundersa (Sandwich Południowy) - wulkanu posiadającego nigdy nie sfotografowane jezioro lawy w kraterze. Autor: Renan Ozturk, listopad 2022. Ciekaw jestem czy tzw. lava lake expedition, w której uczestniczyła m.in. wulkanolog Emma Liu zakończyła się sukcesem (zdobyciem tego wulkanu i zbadaniem jego jeziora lawy). Muszę się tego czym prędzej dowiedzieć.

Z kolei w styczniu 2023 roku ruszyła krótkofalarska wyprawa z Falklandów na wulkaniczną wyspę Bouveta. Oczywiście mam zamiar ją śledzić.

wtorek, 17 stycznia 2023

Erupcje strombolijskie wulkanu Villarrica w Chile

W nocy z 15 na 16 stycznia miał miejsce umiarkowany paroksyzm erupcyjny chilijskiego wulkanu Villarrica obejmujący fontanny lawy sięgające wysokości 125-150 metrów z centralnego krateru. Chilijski wulkan jest w styczniu 2023 roku intensywnie aktywny.

Rankiem 14 stycznia 2023 r. indonezyjski wulkan Lewotolo wyemitował biało-szary obłok o wysokości 1.8 km. 

Trwa spokojna efuzja lawy u podnóża SE Crater wulkanu Etna. Aktywna szczelina znajduje się na wysokości 2800 m.

Trwają także eksplozje strombolijskie i wulkaniańskie wulkanu Fuego w Gwatemali. Wysokość generowanych obłoków erupcyjnych: ponad 4 km. 

15 stycznia 2023 roku minęła rocznica potężnej erupcji Hunga Tonga-Hunga Ha'apai w Tonga - najpotężniejszego jak dotąd wybuchu wulkanu w XXI wieku.

Ten post będzie aktualizowany, gdy dojdzie do silnej erupcji wulkanicznej. Na razie jest spokojnie.

poniedziałek, 9 stycznia 2023

Podwyższenie stopnia alarmu dla jawajskiego wulkanu Ijen

Podwyższenie stopnia alarmu dla jawajskiego wulkanu Ijen na drugi ze względu na wzrost temperatury kwasowego jeziora kraterowego w grudniu 2022 roku oraz na początku stycznia 2023 r.: z 16 stopni Celsjusza na 45,6 stopni C, co skutkowało zmianą jego barwy z turkusowej na jasno-zieloną. Pomiędzy 1 grudniem a 7 styczniem nastąpił także wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu. Istnieje możliwość nagłej erupcji freatycznej, stąd też strefa zagrożenia wokół krateru tego turystycznego wulkanu została zwiększona do 1.5 km.  

Wulkan Cotopaxi w Ekwadorze wciąż emituje obłoki gazu i pary. 

Aktywna pozostaje niestabilna kopuła lawowa kamczackiego wulkanu Szywiełucz

Niewielkie i krótkie erupcje sumatrzańskiego wulkanu Marapi są kontynuowane. Przykładowo eksplozja tego wulkanu rankiem 11 stycznia wyemitowała gęsty obłok popiołu o wysokości 3.7 km.

Także rankiem 11 stycznia inny sumatrzański wulkan Kerinci wyemitował szary obłok popiołu o wysokości 4.7 km. Erupcji obu tych wulkanów na Sumatrze nie da się jednak porównać do silnych paroksyzmów erupcyjnych wulkanu Sinabung z niedalekiej przeszłości. Sinabung obecnie drzemie.

Rankiem 10 stycznia kurylski wulkan Ebeko wyemitował obłok popiołu o wysokości 4 km.

Oczywiście nadal zachęcam do obejrzenia najnowszego filmu dokumentalnego na Netflix o tragicznej erupcji wulkanu Whakaari (Nowa Zelandia) w 2019 roku. Link do recenzji:

https://wulkanyswiata.blogspot.com/2022/12/wulkan-ewakuacja-z-whakaari-2022.html

Na archiwalnym zdjęciu Kitlv Leiden wulkan Ijen około roku 1910.

niedziela, 8 stycznia 2023

Wezuwiusz i polscy romantycy, część I

                                                              

Wezuwiusz to najbardziej znany wulkan na ziemi. Wznosi się nad Zatoką Neapolitańską niczym nieprzewidywalny bóg. Historia erupcji góry w 79 r. n.e., która zniszczyła Pompeje i Herkulanum, grzebiąc te dwa starożytne miasta w płonących skałach i popiołach, była przedstawiana tak wiele razy w sztuce i literaturze, że nabrała już charakteru mitu. 

Od tego czasu Wezuwiusz wybuchał dziesiątki razy w ciągu kolejnych stuleci, czasami zabijając tysiące ludzi (jak w 1631 r.), innym razem niszcząc domy, a nawet całe wioski, ale nie pozostawiając po sobie śmiertelnego żniwa. 

O rok starszy od prezentowanego powyżej dzieła jest obraz Józefa Ignacego Kraszewskiego zatytułowany Widok ruin Pompei, wystawiany w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Na pierwszym planie kolumny i ściany odkopanego miasta, a w tle Wezuwiusz. Kraszewski nie był pierwszym Polakiem-poetą-pisarzem-wędrowcem, który zawitał w tamte strony i pobyt swój utrwalił: wierszem, listem, szkicem, obrazem. Zacznijmy od największego z Wieszczów.

Adam Mickiewicz przyjechał do Neapolu 8 maja 1830 wieczorem, po dwudniowej podróży z Rzymu. Towarzyszył mu Antoni Edward Odyniec – filomata i znajomy z czasów wileńskich. Spędzili w Neapolu i okolicach około 6 tygodni.

Najpierw zamieszkali w pokoju wynajętym przy via Concezione 39. 28 maja przeprowadzili się do nowego mieszkania przy Santa Lucia 28, do domu Santi e Combi, gdzie wynajęli 2 pokoje, każdy ze wspaniałym widokiem na morze.

1 czerwca Mickiewicz w towarzystwie Odyńca i trzech współtowarzyszy wybrał się na Wezuwiusza. Wspinaczka trwała ponad 1,5 godziny. Po dotarciu na szczyt odpoczywali podziwiając widoki, a potem zeszli na dno krateru. Dzisiaj o takim zejściu można tylko pomarzyć!                                                                                                    
Byłem w kraterze Wezuwiusza nad samą paszczą i zajrzałem w gardziel, w jego ogniu zapaliłem laskę i cygaro**.” – napisał później do Franciszka Malewskiego, filomaty i przyjaciela z czasów wileńskich.

5 czerwca w drodze powrotnej z kilkudniowej wycieczki do Salerno, poeta w towarzystwie - Antoniego Edwarda Odyńca oraz „przyjaciół Moskali”: Siemiona i Anastazji Chlustinów odwiedził ruiny Pompei. Oglądane ruiny wywarły na nim tak duże wrażenie, że przed samym wyjazdem z Neapolu postanowił zobaczyć Pompeje po raz drugi. 18 czerwca spędził cały dzień spacerując po tym wymarłym mieście. Był zachwycony jego pięknem. Intensywność wrażeń była dodatkowo potęgowana przez świadomość, że oglądane ruiny to jedynie namiastka dawnej świetności Pompejów.

W liście do Franciszka Malewskiego Mickiewicz pisał:

„Forum Pompei z kolumnami połamanymi, świątyniami i podstawami posągów najwspanialszym jest komentarzem forum rzymskiego. Nie można wystawić sobie, nie widząc, gustu i elegancji starożytnych; wszystkie sprzęty, od ołtarza aż do szal i wag miejskich, wiader i kociołków, zdaje się, że były rysowane przez dekoratorów dla teatru, dla wystawienia jakiej opery i baletu. Każdy pyta, gdzie w Pompei mieszkali biedni ludzie, bo każdy domek jest cackiem, jak gdyby dla ubrania ogrodu jakiego zbudowany. Szkoda, że wszystkie ozdoby odarto i przeniesiono do Muzeum. O malowidłach Pompei byłbym w humorze książkę napisać, a przynajmniej jaką deklamacją akademicką. Mało arcydzieł malarstwa nowożytnego może stanąć obok cudownych fresków, a rysunek zdaniem wszystkich nieporównany. Żadna galeria nie sprawiła na mnie tak wielkiego wrażenia.”

Dzień później Mickiewicz wraz Odyńcem opuścili Neapol i udali się w podróż powrotną do Rzymu. W trakcie pobytu w Rzymie powstał wiersz skierowany do bezskutecznie w tamtym czasie adorowanej Henrietty Ewy Ankwiczówny "Do H*** Wezwanie do Neapolu (Naśladowanie z Goethego)", w którym wspomina swą wyprawę na Wulkan:

„…..
Znasz-li ten brzeg,
Gdzie po skalistych górach
Strudzony muł
Swej drogi szuka w chmurach?
Gdzie w głębi jam
Płomieniem wrą opoki,
A z wierzchu skał
W kaskadach grzmią potoki?
Znasz-li ten kraj?...
Ach, tu, o moja miła!
Tu byłby raj,
Gdybyś ty ze mną była
!”

W wydanej w Dreźnie w 1832 roku, 3 części Dziadów, który to utwór jest próbą rozliczenia się poety z samym sobą i z wyrzutami sumienia, z powodu nie wzięcia udziału w powstaniu listopadowym inny polsko-węgierski bohater, powstaniec – Józef Wysocki, w Scenie 7 - Salonie Warszawskim przemówi słowami: 

"Nasz naród jak lawa, 
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi;
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi."                                                                                                                            
Dzięki wezuwiańskim doświadczeniom znalazł Mickiewicz figurę oddającą osobliwość polskiego narodu. Oto powierzchniowa martwość, pod którą kryje się niewidzialny nurt podskórny, wytrwały zapał zniewolonego ludu kipiący w głębi, a który może wybuchnąć po latach, tak jak się stało po 123 latach zaborów. 

Mickiewicz wszedł na Wezuwiusz 1 czerwca 1830 roku, sześć lat później w czerwcu, w tym samym miejscu stanął Juliusz Słowacki.

Słowacki przyjechał do Neapolu 5 czerwca 1836 roku. Towarzyszyli mu krewni, z którymi spotkał się kilka tygodni wcześniej w Rzymie. Był to brat jego matki —Teofil Januszewski i jego żona Hersylia. W Neapolu spotkał także innych znajomych z Liceum Krzemienieckiego.

Poeta zamieszkał wraz z Januszewskimi nad samym morzem przy ulicy Santa Lucia 28 (podobnie jak Mickiewicz) i spędził tam łącznie około 2 miesięcy. Okna jego mieszkania wychodziły bezpośrednio na morze, dzięki czemu mógł podziwiać piękny widok ze swojego balkonu, co zresztą było jego ulubionym zajęciem:

„Od piętnastu już dni siedzę w oknie moim, na ulicy św. Łucji, w Neapolu, patrząc na błękitne morze, na Wezuwiusz, na Neapol ciągnący się w półokręgu na lewo, w dzień biały, w nocy jaskrawy tysiącem świateł.” – pisał w liście do matki. I dalej:

„Zachwycony jestem Neapolem, nigdy przedtem nie miałem wyobrażenia o Neapolu – nie wiedziałem, jak ten Wezuwiusz stoi na straży z boku zatoki, otoczony u spodu białym wieńcem małych domków – nie wiedziałem, że można mieszkać o 12 kroków od brzegu morskiego i mieć morze dziedzińcem domu swojego, a Wezuwiusz latarnią stojącą u bramy”.

W ciągu dwu pierwszych tygodni pobytu odwiedza Pompeje i Herkulanum, a także wspina się na Wezuwiusza, o czym 20 czerwca pisze do matki:

„…Pompeje nie zrobiły na mnie żadnego wrażenia. Chodziłem po ulicach Pompei z cygarem w zębach jak po spalonej wiosce. Uliczki małe, brukowane przed wiekami, z dwóch stron grobowcem i domki, bez dachów i sufitów, uróżowane jak stare kobiety szczątkami czerwonych malowideł. Małe framugi wylepione muszelkami, z których niegdyś lały się źródła wody, dziś nie płaczące, Świątynia Izys mała, z wyrocznią, która dziś restaurowana ledwie by na małych dzieciach uczyniła wrażenie strachu. Mały cyrk teatralny odkryty – ani przy jego kolumnach stoją zaschłe trupy aktorów, ani po schodach siedzą spaleni na węgiel słuchacze.”

„Kiedy patrzę na Wezuwiusz i na białe domki u stóp jego nad morzem, myślę, że można byłoby w jednym z tych domków szczęśliwe pędzić życie – trzeba by tylko z trzykroć majątku. Wtenczas ty, moja droga, miałabyś mieszkanie z ogródkiem pełnym róż, tulipanów i anemonów – ja miałbym także cichą i żaluzjami zielonymi zasłoniętą pracownią, łódkę z białym żagielkiem na morzu, konia – a potem może miłą i dobrą żonę, różowe dzieci – a potem niechby choć popiół przysypał nasze grobowce”

Na tym tle zupełnie inaczej przedstawia się Wezuwiusz, na którego wchodzi wraz z Januszewskim i dwójką przyjaciół. Wybierają się pod wieczór, nocują w domku pustelnika, znajdującym się tuż przed samym szczytem, tak by obserwować wschód słońca:

„(...) przed wschodem słońca ruszyliśmy dalej. Trudno się było drapać po osypującym się popiele, ale widok roztrzaskanego szczytu Wezuwiusza wynagrodził nam trud podjęty. Nic piękniejszego, jak ten piekielny obraz żużlowych skał. Niektóre czerwone się wydają jak ogień, inne złotym kolorem siarki umalowane błyszczą od wschodzącego słońca, z niektórych miejsc wydobywają się białe kosmyki dymu. Dalej ogromna przepaść krateru, cicha teraz i połykające rzucane w nią kamienie z ogromnym hukiem. Gdzieniegdzie żużle jeszcze gorące i ciepłe powietrze z ziemi wydobywa się jak z pieca. – Z tej równiny żużlowej widzieliśmy wschód słońca. Nieraz już ta gwiazda zastawała mnie na szczytach gór. Może już mnie zna z twarzy witając mnie tak często pierwszego na ziemi.”

I dalej w horrorowej tonacji:

Na wulkanie przychodziły mi do głowy różne dziwaczne myśli. Na przykład – myślałem sobie, że nie byłoby cudem wielkim przyrodzenia, gdyby trumny złych ludzi, zakopane w ziemi, przerzynały się przez nią jak strumienie i wpadały podziemnymi drogami do żaru wulkanicznego”.                                                                                                        

Pod koniec czerwca na miesiąc przenosi się do Sorrento, ale Wezuwiusz dalej będzie stał za oknem jego wynajętego mieszkania. W sierpniu dojrzewa w nim decyzja o wyprawie do Ziemi Świętej i Egiptu.

Zanim ruszy w dalszą podróż zdoła jeszcze napisać do matki i przesłać jej oryginalną pamiątkę z Wezuwiusza: „wanienkę z lawy na łzy po Julku”.

24 sierpnia 1836 roku opuszcza ostatecznie Neapol, by po czterodniowej podróży przez Apulię do Otranto, wsiąść tam na kursujący co tygodnia statek do Korfu i podążyć w dalszą podróż. Będąc już w Egipcie w Pieśni 1 poematu „Podróż do Ziemi Świętej”,  wspomina widok Wezuwiusza: 

"A jednak, gdyby mniej pamięci bólu
Zachceń i marzeń, a więcej rozsądku:
Toby mi dobrze było w Neapolu,
Gdzie przed oknami na prawym przylądku
Widziałem szare więzienie stolicy,
A zaś Wezuwiusz górą, po lewicy.
 
Błękitne morze pomiędzy więzieniem
A między górą popiołów i lawy
Czekało ciche, aż góra płomieniem,
A konstytucją buchnie wulkan prawy."

A w poprzedzającym poemat Hymnie pisanym 20 października 1836 roku o zachodzie słońca, na morzu przed Aleksandrią, płakał będzie nad swym losem poety-wygnańca tęskniącego za Ojczyzną.
 
"Wiem, że mój okręt nie do kraju płynie,
Płynąc po świecie...
Więc, że modlitwa dziecka nic nie może, 
Smutno mi, Boże! "
                                                                     
Za to w napisanym parę dni później wierszu „Do Teofila Januszewskiego” raz jeszcze będzie wspominał czas spędzony w Neapolu, u podnóży Wezuwiusza:
 
"Gdzie dziś Neapol jasny? Kto zasiadł nasz ganek?
Kto patrzy na rybackich sklepów złoty wianek?
 
Ja tymczasem, kolorów przeleciawszy tęczę,
Patrzałem na Wezuwiusz, aż po lawy ścianie
Drący się księżyc wejdzie, na kraterze stanie
I stamtąd białe czoło obróci do świata."
  
Obaj poeci Wezuwiusza już nie zobaczyli!

Pierwszy z nich metaforą przyniesioną z Wezuwiusza najcelniej zdefiniował stan ducha polskiego. Drugiemu dobrze było pod Wulkanem i chociaż po bliskowschodniej wyprawie już do Neapolu nie powrócił, to po podróży na Wschód, kolejne dwa lata spędził we Florencji.

 ** Owo nadpalone cygaro można było oglądać w grudniu 1998 r. na krakowskiej wystawie Śladami Adama Mickiewicza w Bibliotece Jagiellońskiej.

Tekst gościnny. Jako ilustracja tekstu

Wezuwiusz i Neapol (nieznany artysta - 1858 rok) 
Adam Mickiewicz i Antoni Odyniec na Wezuwiuszu (Michał Elwiro Andriolli, 1895)
Portret Juliusza Słowackiego (James Hopwood - 1838).