poniedziałek, 9 stycznia 2023

Podwyższenie stopnia alarmu dla jawajskiego wulkanu Ijen

Podwyższenie stopnia alarmu dla jawajskiego wulkanu Ijen na drugi ze względu na wzrost temperatury kwasowego jeziora kraterowego w grudniu 2022 roku oraz na początku stycznia 2023 r.: z 16 stopni Celsjusza na 45,6 stopni C, co skutkowało zmianą jego barwy z turkusowej na jasno-zieloną. Pomiędzy 1 grudniem a 7 styczniem nastąpił także wzrost aktywności sejsmicznej wulkanu. Istnieje możliwość nagłej erupcji freatycznej, stąd też strefa zagrożenia wokół krateru tego turystycznego wulkanu została zwiększona do 1.5 km.  

Wulkan Cotopaxi w Ekwadorze wciąż emituje obłoki gazu i pary. 

Aktywna pozostaje niestabilna kopuła lawowa kamczackiego wulkanu Szywiełucz

Niewielkie i krótkie erupcje sumatrzańskiego wulkanu Marapi są kontynuowane. Przykładowo eksplozja tego wulkanu rankiem 11 stycznia wyemitowała gęsty obłok popiołu o wysokości 3.7 km.

Także rankiem 11 stycznia inny sumatrzański wulkan Kerinci wyemitował szary obłok popiołu o wysokości 4.7 km. Erupcji obu tych wulkanów na Sumatrze nie da się jednak porównać do silnych paroksyzmów erupcyjnych wulkanu Sinabung z niedalekiej przeszłości. Sinabung obecnie drzemie.

Rankiem 10 stycznia kurylski wulkan Ebeko wyemitował obłok popiołu o wysokości 4 km.

Oczywiście nadal zachęcam do obejrzenia najnowszego filmu dokumentalnego na Netflix o tragicznej erupcji wulkanu Whakaari (Nowa Zelandia) w 2019 roku. Link do recenzji:

https://wulkanyswiata.blogspot.com/2022/12/wulkan-ewakuacja-z-whakaari-2022.html

Na archiwalnym zdjęciu Kitlv Leiden wulkan Ijen około roku 1910.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz