środa, 29 maja 2024

Piąta erupcja szczelinowa w 2024 roku na półwyspie Reykjanes

O godzinie 12.46 czasu UTC po roju trzęsień ziemi w Svartsengi rozpoczęła się piąta erupcja szczelinowa na półwyspie Reykjanes. Przed erupcją ewakuowani zostali pracownicy i turyści z Blue Lagoon, personel elektrowni geotermalnej Svartsengi oraz mieszkańcy miasteczka Grindavik. Erupcja zaczęła się na północ od Sundhnukar i na północny wschód od Sylingafell. Szczelina erupcyjna szybko osiągnęła długość 3.5 km emitując fontanny lawy na wysokość 50-100 metrów. Warto dodać, że pod Svartsengi zgromadziło się ponad 20 milionów metrów sześciennych magmy. 

Lawa przecięła drogi Grindavikurvegur oraz Norðurljósavegur i dotarła do barier ziemnych na zachód od Grindavik chroniących miasteczko przed zagładą. Wyciek lawy przemieszcza się także szybko na południe w kierunku drogi Suðurstrandarveður. Wszystkie drogi z i do Grindavik są obecnie zamknięte. Pytanie czy bariery ziemne wytrzymają i jak dalej rozwinie się ta erupcja szczelinowa. Czy i tym razem obejdzie się bez większych zniszczeń.

Interakcja magmy z wodami gruntowymi doprowadziła do emisji popiołu. Zdj. Straży Przybrzeżnej. 

Ten wpis będzie jeszcze dzisiaj aktualizowany. 

EDIT po godzinie 21.15: Obecnie najbardziej intensywna aktywność erupcyjna ma miejsce w południowej części szczeliny. Najbardziej na południe wysunięte otwarcie szczeliny znajduje się mniej niż kilometr od barier ziemnych na północ od Grindavik.

Tak jak przypuszczałem erupcja uległa w nocy z 29 na 30 maja znacznej redukcji intensywności. Lawa zalała wszystkie drogi w zasadzie odcinając Grindavik, ale usypane wały ziemne znowu spełniły swoje funkcje ochronne. W trakcie erupcji szczelina osiągnęła maksymalną długość 4 km, obecnie jej długość jest mniejsza (1-2.5 km). Pytanie jak długa będzie opisywana tutaj erupcja (2-3 dni, tydzień?)

Jutro rano jadę pociągiem do Warszawy, ale będę dzisiaj monitorował tą erupcję długo. Zastanawiam się czy nie wziąć laptopa ze sobą. Jak to się mówi: wyśpię się po śmierci.

Tymczasem jeśli macie ochotę i uznacie że warto możecie mnie wesprzeć kawowo (jednorazowo) bądź okresowo (Patronite). Serdecznie dziękuję za ewentualne wsparcie oraz za wszelkie nadesłane mi maile i materiały. Ta seria erupcji na Islandii w bieżącym roku na pewno nakręca mi zasięgi. 

Linki wsparciowe WŚ:

https://buycoffee.to/wulkanyswiata 

https://patronite.pl/wulkanyswiata

Zdjęcia erupcji wysyłajcie mi na następujący mail: krawczykbart@yahoo.com 

niedziela, 26 maja 2024

Erupcja freatyczna wulkanu Suoh na Sumatrze

Informuję o tym wydarzeniu z lekkim opóźnieniem, ale w piątek 24 maja o godzinie 08.30 rano lokalnego czasu doszło do erupcji freatycznej wulkanu Suoh (Sumatra, Indonezja) z Kawah Nirwana. W ciągu 30 minut pobliscy mieszkańcy usłyszeli odgłos trzech eksplozji.

Poprzednie erupcje freatyczne w kalderze Suoh miały miejsce 10 lipca 1933 roku (silna erupcja freatyczna o sile 4 w skali VEI niszcząca obszar o średnicy 10 km od centrum erupcyjnego, zginęli ludzie, uformowane zostały dwa kratery) oraz 16 lutego 1994 roku (emisja gazu i gorącego mułu jeden dzień po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5.0 powodującym zniszczenia w mieście Liwa). 

27 maja erupcja freatyczna targnęła wulkanem Dempo (Sumatra). Obłok pary i popiołu sięgnął wysokości 500 metrów.

24 i 25 maja doszło do umiarkowanej aktywności erupcyjnej nowozelandzkiego wulkanu White Island. Od 9 grudnia 2019 roku wulkan ten pozostaje zamknięty dla ruchu turystycznego z powodu tragicznej erupcji, w wyniku której zginęło 21 osób (turyści i przewodnicy).

piątek, 17 maja 2024

Przebudzenie wulkanu Concepcion w Nikaragui

                                                      

Około 14.00 16 maja 2024 roku doszło do emisji gazów i popiołu z wulkanu Concepcion na wyspie Ometepe (Nikaragua). Obłok popiołu nad wulkanem sięgnął wysokości 5.5 km. Ten symetryczny stratowulkan ostatni raz przejawiał aktywność erupcyjną w 2011 roku. W trakcie erupcji wspinali się na niego zagraniczni turyści, ale nic nie wiem na temat obrażeń czy ofiar śmiertelnych. Delikatny opad popiołu miał miejsce w pobliskich społecznościach takich jak Las Pilas, Los Angeles, Los Ramos, Santa Teresa, La Union, La Flor i Urbaite.

Zdjęcia z mediów społecznościowych.

17 maja o godzinie 09.28 lokalnego czasu indonezyjski wulkan Dukono (Halmahera) wyemitował obłok tefry sięgający wysokości 2 km.

Z powodu eksplozji emitujących popiół na wysokość 4-5 km indonezyjski wulkan Ibu (Halmahera) został objęty czwartym stopniem alarmu. Trwają ewakuacje mieszkańców z jego okolic. Wulkan wyrzuca rozżarzone fragmenty skał na odległość 1.5 km.

środa, 15 maja 2024

Opuszczona wioska na wyspie wulkanicznej Ruang

                                                         










































Remikowi udało się dostać legalnie na wyspę wulkaniczną Ruang, na której spędził półtorej godziny. Obraz destrukcji jest przerażający. Oddaję mu głos:

"Muszę przyznać, że do czasu tej ogromnej erupcji właściwie nie kojarzyłem tego wulkanu. Niczym się w sumie nie wyróżniał. Gdy przypłynąłem na Tagulandang od razu ruszyłem z marszu z ofertą wejścia na szczyt Ruang. Rzecz jest niewykonalna, nikt nawet słyszeć nie chciał. Oferowałem kwotę, za którą przeciętny mieszkaniec Indonezji rok mógłby żyć, nic z tego.

Jednak samo dotarcie na wyspę udało się zorganizować. Mimo 6-kilometrowej strefy zabronionej od wyspy udało mi się zgromadzić ekipę miejscowych z łodzią i popłynęliśmy. Konająca łódka po drodze zdążyła się zepsuć kilka razy.

Skala zniszczeń jest porażająca. Ludzie już na tę wyspę nie wrócą, przebywanie jest zabronione, a sama erupcja była takim zaskoczeniem, że pierwszy wybuch przetrwali na miejscu, dopiero potem przystąpiono do ewakuacji. Ewakuowano wszystkich ok 900 mieszkańców, a zaraz potem 11 000 mieszkańców Tagulandang. Na Ruang nie ma nikogo, spotkaliśmy dwa psy i kota, nie udało się ich złapać, cóż, dokończą swój żywot tam. 

Już po powrocie znalazłem kogoś, kto podjąłby się wyprawy na szczyt Ruang, ale nie od ręki, nie mam już na to czasu, zresztą przyjrzałem się z bliska temu wulkanowi. Kopuła jest strasznie niestabilna, tony świeżego pyłu powodują, że kiepsko widzę takie wejście, by nie runąć całym zboczem. Może następnym razem. 

Na zdjęciach obrazy z wioski duchów, na jednym z nich liście bananowca mają  z metr długości, a erupcja była dwa tygodnie temu, tak tu się wszystko błyskawicznie odradza."

Zdj. Remik Thraen, 15 maja 2024 r., Ruang (Sangihe, Indonezja).

W wyniku spływu laharów spowodowanych ulewnymi deszczami w okolicach wulkanu Marapi zginęło 37 lokalnych mieszkańców. 

Z zachodniego zbocza wulkanu Lewotolo (Lembata) schodzi wylew lawy. Wulkan w ostatnich dniach emituje obłoki popiołu sięgające wysokości 1.8-2.4 km.

W najbliższym czasie szykuje mi się mały wyjazd, zatem aktualizacje na blogu mogą się ukazywać z opóźnieniem. 

poniedziałek, 13 maja 2024

Eksplozje wulkanu Dukono oraz wulkan Ruang na zdjęciach Remika

                                                          















Choć powoli wyprawa Remika do Indonezji dobiega końca znajomy wciąż przysyła mi zdjęcia. 10 maja udało mu się wejść na najaktywniejszy wulkan wyspy Halmahera, czyli Dukono (w stanie nieprzerwanej erupcji od 1933 roku) i być świadkiem kilku eksplozji. Najlepiej jak oddam w tym miejscu głos Remikowi: 

"Takiej grozy nie przeżyłem od lat, zaglądanie w potwornie huczący, wyrzucający kamienie i lawę krater, a potem ucieczka po zboczu przed ścigającą mnie gorącą chmurą. Takich rzeczy nie zapomnę nigdy. Droga do Dukono jest mordercza, bo po prostu nikt tam nie chodzi. Miałem dwóch gości z maczetami wycinających mi drogę w dżungli, wszystko tam ma kolce i ostre krawędzie, wyglądam dziś jak po ciężkiej walce na noże, a ciuchy musiałem nowe kupić. Ale nie ma takiego drugiego wulkanu, wierzcie mi, piekielna aktywność prawie bez chwili przerwy, jeśli gdzieś jest brama do piekła, to właśnie tu."

"Ruang. To ten wulkan eksplodował tutaj w ostatnich dniach zmuszając wszystkich mieszkańców do ucieczki, a mnie do kombinowania jak się tu dostać. Na samej wyspie nie przetrwało zasadniczo nic, choć gdy się przyjrzycie, to widać tam jakieś mniej więcej w miarę stojące domy."

13 maja o godzinie 09.12 lokalnego czasu indonezyjski wulkan Ibu (Halmahera, aktywny od 2008 roku) wyemitował obłok popiołu na wysokość 5 km.

Od 26 kwietnia rośnie nowa kopuła lawowa kamczackiego wulkanu Szywiełucz mierząc obecnie około 70 metrów wysokości. 

Trwają eksplozje wulkaniańskie wulkanu Reventador w Ekwadorze generujące obłoki popiołu sięgające wysokości 4.3 km. Aktywny pozostaje wylew lawy na północno-wschodnim zboczu.