Nie wierzcie licznym artykułom straszącym tą erupcją i twierdzącym, że jest 'wielka' (np. Onet). Są wyolbrzymiane, przesadzone, typowo clickbaitowe. W moim przekonaniu nie na tym powinno polegać wiarygodne, wyważone i rzetelne dziennikarstwo.
Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
sobota, 20 marca 2021
Pierwsze nocne i poranne zdjęcia wycieku lawy w Fagradalsfjall
Mamy już pierwsze nocne i poranne zdjęcia z wycieku lawy w głębokiej dolinie Geldingadalur na wschód od Fagradalsfjall, półwysep Reykjanes, system wulkaniczny Krysuvik. To niewielka erupcja szczelinowa obejmująca fontanny lawy o wysokości 50-100 metrów i wyciek lawy ze szczeliny erupcyjnej o długości 500-700 metrów. Lawa pokrywa o powierzchni mniej niż 1 km kwadratowy i o szerokości około 500 metrów. Miejsce erupcji znajduje się na terenie niezamieszkanym niedaleko portu rybackiego Grindavik. Jej początek to godzina 20.45 czasu lokalnego 19 marca 2021 roku. Naukowcy dowiedzieli się o niej gdy pojawiła się czerwona łuna w okolicy Fagradalsfjall. Erupcji nie zapoczątkowała większa aktywność sejsmiczna. Wyciek lawy w toku. Być może to początek bardziej długotrwałej aktywności efuzywnej (lawowej) na półwyspie Reykjanes. Zdj. z powietrza mblfrettir i Icelandic Coast Guard.
Nie wiem czy to już widziałeś - dzisiejszy materiał z miejsca erupcji. Nie wiem czy autor jest naukowcem, czy kim. Podszedł bardzo blisko głównego stożka żużlowego; w materiale są też zdjęcia terenu i ujęcia na lawę zalewającą łąkę: https://www.youtube.com/watch?v=qi2JomZoTvE
OdpowiedzUsuńJuż oglądam. Dzisiaj na moim fanpejdżu na Facebooku udostępniałem mnóstwo materiałów. Jutro nowy wpis na blogu.
Usuń