Erupcja
potwierdzona przez IMO - Iceland Meteorological Office. Kod awiacji
czerwony. Droga pomiędzy Keflavik a Hafnafjordur zamknięta. Potencjalne miejsce erupcji szczelinowej to głęboka dolina Geldingadalur. Fagradalsfjall wchodzi w skład systemu wulkanicznego Krysuvik z ostatnią erupcją lawową około roku 1340.
Ten post będzie aktualizowany jutro rano.
Rankiem 19 marca 2021 roku w godzinach 9.30-11.30 lokalnego czasu doszło do 15 już paroksyzmu erupcyjnego wulkanu Etna z SE Crater obejmującego fontanny lawy sięgające wysokości 500 metrów, wysoką kolumnę erupcyjną i wyciek lawy w kierunku Valle del Bove.
Może teraz nie będzie się już tam u nich tak mocno trzęsło?
OdpowiedzUsuńCzekam na zdjęcia z miejsca erupcji. Tamtejsze wulkany są takie fajne (chętnie się wybiorę na wycieczkę jak się sytuacja unormuje).
Czy gdzieś można znaleźć więcej informacji o tym konkretnym wulkanie? Zdjęcia super i podrzuciłem je paru osobom.
OdpowiedzUsuńSystem wulkaniczny Krysuvik. Polecam o nim poczytać. W jego skład wchodzi Fagradalsfjall.
UsuńCzy uważasz że aktywność wulkaniczna i sejsmiczna na świecie wzrosła w ostatnich latach, jak to opisują różne media? Czy jest porównywalna lub np ta aktywność na jakieś cykle? Czy można gdzieś znaleźć takie wykresy.,.?
OdpowiedzUsuńCoroczna liczba trzęsień od magnitudy 5 jest bardzo podobna. Po prostu czasem się one trochę zagęszczają czasowo. No i oczywiście zwraca naszą uwagę zdarzenie bliskie naszym kręgom kulturowo-geograficznym. Po trzęsieniu gdzieś w Europie zwracamy uwagę nawet na drobniejsze zdarzenia. Gdy w zeszłym roku zatrzęsło się w Indonezji i były ofiary, to polskie media nawet nie wspomniały, bo to daleko.
Usuń