Blog poświęcony wspaniałym wulkanom, ich erupcjom, wyprawom na nie oraz geomorfologii. Popularyzujący wulkanologię i podróżniczy. Zapraszam do ewentualnej współpracy media, osoby prywatne, ewentualnych sponsorów czy marki, których mógłbym zostać ambasadorem. Kontakt do mnie: krawczykbart(at)yahoo.com
piątek, 17 lutego 2012
Wzrost sejsmiczności wulkanu Merapi
W ciągu kilku minionych dni wzrosła sejsmiczność jawajskiego wulkanu Merapi - jednego z najniebezpieczniejszych wulkanów na Ziemi, o czym mogliśmy się przekonać w trakcie jego ostatniej jak dotąd erupcji pod koniec 2010 roku (pisałem o niej dość obszernie). Multifazowe trzęsienia ziemi wskazują na formowanie w kraterze Merapi nowej kopuły lawowej, co świadczy o ruchu magmy. 12 lutego miały miejsce 63 wstrząsy multifazowe (MP) oraz 6 płytkich wstrząsów wulkanicznych, 13 lutego 34 multifazowe, 3 lawiny oraz 9 płytkich wstrząsów wulkanicznych, 14 lutego 25 multifazowych oraz 14 płytkich wstrząsów wulkanicznych. I pomimo że poziom alarmu dla Merapi nie został podniesiony wulkan powinien być starannie monitorowany. Wcale bym się nie zdziwił gdyby w 2012 roku doszło do kolejnej katastrofalnej erupcji Merapi na Jawie generującej niszczące spływy piroklastyczne i lahary.
I jeszcze króciutko o Etnie: ostatnio w jakimś głupim polskim serialu słyszałem zwrot "Jesteś bardziej wybuchowa niż Etna", ale nie o tym chcę pisać. Minął tydzień od ostatniego paroksyzmu erupcyjnego Etny i... Nowy Południowo-Wschodni Krater znowu wykazuje aktywność emitując co kilka minut ciemno-szary popiół. Czyżby szykowała nam się kolejna erupcja Etny jeszcze w tym miesiącu?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz